"Visu laiku svinu dzīvi. Tas iespējams, ja pret to izturies ar pareizo attieksmi," saka klaviermeistars Dāvids Kļaviņš. Šonedēļ viesojamies viņa darbistabā Vācijā, ielūkojoties viņa paša dibinātā un vadītā uzņēmuma Klavins Piano Manufaktur KG ikdienas norisēs.

Dāvids šobrīd ir pasaulē lielāko klavieru - Klavins Modell 370 - idejas radītājs un izgatavotājs. Tās atrodas Tībingenas universitātes zālē ar labu akustiku, un savu meistarību pie tām iemēģinājuši arī latviešu pianisti: Agnese Egliņa, Vestards un Aurēlija Šimkus. Klavieru augstums - 3,70 metri. "Man, kurai ir ļoti bail no augstuma, rāpšanās pa trepītēm pie varenā instrumenta bija īsts pārbaudījums," smejas Aurēlija Šimkus, kura Tībingenē viesojusies pērnruden. "Skanējuma atšķirība pat vairāk jūtama, sēžot zālē, ne pie instrumenta. Tad jūtams, kā skaņa pārveidojas, kļūst monumentāla un liela. Tomēr iespējamas arī skaistas piano gradācijas. Nedomāju, ka pie šīm klavierēm var atskaņot pilnīgi visu, taču esmu pārliecināta, ka Lists, ja vien viņam būtu iespēja piesēsties pie šīm klavierēm, justos ļoti laimīgs..."

Dāvida Kļaviņa jaunākais veikums ir instruments una corda, kas arvien plašāk iemanto popularitāti gan mūziķu, gan mediķu aprindās.

Dzinējspēks - dzīvesprieks

Dāvids atzīstas, ka uz priekšu viņu dzenot dzīvesprieks. "Par lielu laimi uzskatu mums doto iespēju dzīvot un strādāt zem šīs saules un esmu gandarīts, ka kļuvu par klavierbūvētāju. Kustējos arī pa sānceļiem, līdz secināju, ka tas ir skaistākais un labākais, ko varu darīt.

Doma, ka varu radīt instrumentus, kas iedvesmo māksliniekus un klausītājus pievērš labām domām, piepilda manu sirdi ar dziļu prieku.

Lai gan nu jau varētu visus darbus mest pie malas, saprotu, ka nedrīkstu palaisties!"

Nudien: jau aprīlī apritēs 44 gadi, kopš Dāvids sācis mācīties klavierbūves noslēpumus. Par zelli kļuvis 1974. gadā. Lai gan darbā ik dienu tiek aizvadītas daudzas stundas, Dāvids par atpūtu pat nedomā:

"Mans darbs ir mana atpūta! Man nevajag kā citiem - ka tikai no visa projām. Ja gadās kaut kur aizbraukt, nevaru vien sagaidīt, kad tikšu atpakaļ savā darbnīcā!"

Ģimenes orķestris

Dāvids Kļaviņš dzimis 1954. gadā Bonnā kā trešais bērns astoņu bērnu ģimenē. Pēc vidusskolas beigšanas mācījies klavierbūvi un piecus gadus vēlāk atvēris pats savu uzņēmumu - Klavins Piano Manufaktur KG. 90. gadu beigās vairākus gadus dzīvojis arī Latvijā, bet šobrīd ar ģimeni dzīvo Vācijā.

"Mana mamma ļoti profesionāli spēlēja klavieres: kaut bija studējusi medicīnu, arī mūzika viņai padevās lieliski. Tā tad arī bija mana pirmā saskare ar mūziku.

Ģimenē kopā muzicējām daudz un bieži: tētis spēlēja vijoli un mandolīnu, mamma - ne tikai klavieres, bet arī akordeonu, bet mēs, bērni, iemēģinājām dažādus instrumentus. Ģitāru, piemēram, iemācījos tāpēc, ka patika.

Mums bija pat savs ģimenes ansamblis baznīcas draudzes ietvaros," atklāj Dāvids.

Klavierspēli viņš apguvis arī vēlāk: "Kad sāku mācīties klavierbūvi, firma par čaklu mācīšanos atvēlēja man privātstundas pie viena bulgāru pianista. Viņš bija sajūsmā par manām pamatzināšanām, taču pats ātri vien sapratu, ka laika trūkuma dēļ pie kārtīgas mācīšanās netikšu. Un bez laba treniņa taču neko nepanākt!"

Kāpēc jāsvin 29. marts?

Viens no būtiskākajiem Dāvida Kļaviņa sadarbības partneriem ir pazīstamais vācu pianists, komponists un producents Nils Frāmss, kurš savos darbos izceļas ar savdabīgu pieeju, akadēmisko mūziku kombinēdams ar elektroniku, savukārt savās performancēs viņš izmanto dažādus tautas instrumentus.

"Nilam ir lieli plāni - viņš panācis to, ka 29. marts pasaulē tiks pasludināts par klavieru dienu: salūdzis jau dažādus viesus piedalīties ar visādām aktivitātēm," stāsta Dāvids un atklāj arī savas tuvākās ieceres. Nozīmīgākais plāns ir modeļa 450 būve, bet meistaram netrūkst radošu un inovatīvu ideju izgudrojumiem arī citās nozarēs.