"Pirms pārcelšanās uz laukiem biju pilnas slodzes mamma savam bērniņam. Sapratu, ka viņa patiesā smaida dēļ darīšu visu... Ja varu ko mainīt šajā pasaulē, tad es to arī daru. Pietiek jau ar tiem E burtiņiem, kas pakāpeniski vairojas kaut uz siera iepakojumiem. Tāpēc strādāju bez glazūrām un visas poras ciet taisu ar sudraba karotēm. Katru dienu notiek žūšana, kad ņem un glaudi, ņem un glaudi. Ja speķarausi rokā paņemam reizes piecas, tad man ik mazākās bļodiņas tapšana aizņem piecas dienas," stāsta keramiķe un dizaina speciāliste Madara Bartkeviča.

Pārceļoties no Rīgas uz dzīvi laukos - Engures novada Smārdes pagasta "Margrietās" - viņa ne tikai nomainījusi galvaspilsētas radītā stresa pilno ikdienu pret rimtāku dzīvi, bet pievērsusies arī tradicionālo māla apstrādes paņēmienu pētīšanai, saglabāšanai un popularizēšanai. Proti, atsakoties no darbu pārklāšanas ar glazūru, Madara aizrāvusies ar gadsimtos pārbaudīto dūmošanas tehniku, un viņas darbnīcā "Saules ceplis" top melnā jeb svēpētā keramika. Daudzi jo daudzi dodas pie viņas ciemos, lai varētu iepazīt šo brīnumaino tehnoloģiju.

"Saules ceplis", ko Madara sirsnīgi dēvē par Cepļa kungu, tapis pirms salīdzinoši neilga laika - to pirms trīsarpus gadiem ar mīļo opīti divatā uzcēluši. "Lai to piepildītu, paiet pusotrs mēnesis, kamēr trauciņi sastrādāti. Tad piecas dienas dzīvoju tikai pie Cepļa kunga, guļot vien pāris stundu diennaktī..."

Madara aizrautīgi stāsta par "cepināšanas" procesu, stingri ievērojot dabas ciklu - Mēness fāzes. "Īstajos saulgriežos nākā ārā īsti brīnumi! Trauki laistās zelta, sudraba un vara krāsās. Viss ir tik maģiski..."

Cepļa kunga vaļā vēršana allaž ir kā Madaras dzimšanas diena. Ja viss izdevies, kā iecerēts, tad viņas prieka spiedzieni pārskan visu Smārdes pagastu...

Ja Cepļa kungā nonāk jau gatavā produkcija, tad līdzās tam atrodas darbnīca, kur top visi trauki. "Tā pat nav darbnīca, tā ir mana svētnīca," - tā Madara. Trauciņus viņa veido desiņu tehnikā - nu, gluži kā neolīta laikmetā. Viņas galvenie instrumenti ir koka, zelta un sudraba karotes, kuras, kā smaidot stāsta māksliniece, iegādājoties "Latgalītē". Tās ātri nodilst, un esot asākas, nekā naži Madaras virtuvē.

Interesanti, ka bļodiņas rotā Madaras Bartkevičas firmas zīme - lauku pļavām tik raksturīgās madaras. "Tās ir neitrālas, izskatās labi un netraucē," teic Madara, ar Liegas Piešiņas starpniecību "Klasikas" klausītājiem piedāvājot aizraujošu ekskursiju visā trauku tapšanas procesā. Pastaigu netraucē pat spēji uznākušais lietus!