26. maijs – Imanta Kalniņa 75. dzimšanas diena, kas Latvijas Radio 3 "Klasika" viļņos pasludināta par Imanta Kalniņa dienu – no agra rīta līdz vēlam vakaram skanēs viņa radītā mūzika.

Plkst. 10:30 "Klasikas" neakadēmiskajā laikā uzmanību veltīsim meistara teātra un kino mūzikai.

Plkst. 11:10 klausītāju izvēles raidījumā "1 no 2" – arī tikai Kalniņš. Šoreiz dilemma īpaši grūta, jo klausītājiem nāksies balsot vai nu par Imanta Kalniņa mūziku Liepājas Simfoniskā orķestra un diriģenta Atvara Lakstīgalas sniegumā (Koncerts čellam un orķestrim (soliste Marta Sudraba), Svītas "Rotāju, dancoju" 3. daļa Moderato un Sestās simfonijas 3. daļa "Balle pilī"), vai arī par Latvijas Radio kora un diriģenta Sigvarda Kļavas ieskaņoto albumu "Imants un Ziedonis".

Plkst. 17:30 raidījumā "Pa ceļam ar Klasiku" viesosies operdziedātāja Inga Šļubovska-Kancēviča, jo svētdien, 29. maijā, Ventspils teātra namā "Jūras vārti" un 7. jūnijā kultūras pilī "Ziemeļblāzma" atkārtoti tiks rādīta Imanta Kalniņa dziesmuspēle "No saldenās pudeles". Mūsdienīgu elpu tai piešķīris muzikālais vadītājs Aigars Meri un režisore Margo Zālīte. Inga Šļubovska-Kancēviča ir viena no galvenās lomas atveidotājām, un "Neatliekamajā sarunā" viņa stāstīs par savu pieredzi, kas gūta, piedaloties šajā iestudējumā. Laiks, kurā Imants Kalniņš rakstījis šo dziesmuspēli, ir tas pats, kad tapusi gan viņa leģendārā Ceturtā simfonija, gan opera "Spēlēju, dancoju", oratorijas "Rīta cēliens" un "Dzejnieks un Nāra". Skaņdarba  mākslinieciskā vērtība ir Latvijas kultūras dižgaru – Rūdolfa Blaumaņa, Imanta Kalniņa un Jāņa Petera – daiļrades simbioze.

Plkst. 19:30 pārlaposim operas "Spēlēju, dancoju" lappuses. Pirmais un līdz šim vienīgais šīs operas iestudējums īstas izrādes veidolā notika 1977. gada 30. decembrī gadumijas noskaņās. Toreiz operas autoram Imantam Kalniņam bija 36 gadi. Populārā dziesminieka un rokmūziķa pirmā opera, līdzīgi kā pirms tam viņa leģendārā Ceturtā simfonija (1973), pievilka ar tajā iekodēto jēgu, ar zemtekstiem. Tā ierādīja jauniešiem ceļu uz Balto namu, līdzīgi kā minētā simfonija - uz Filharmoniju…

Plkst. 20:10 ēterā būs Imanta Kalniņa Trešā simfonija. 1974. gada ierakstā to atskaņos Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris maestro Leonīda Vīgnera vadībā. Trešā simfonija ir komponista sešdesmito gadu virsotne, rakstīta 1968. gadā – viendaļīgs, grods sacerējums.

Plkst. 20:30 būs pienācis laiks Imanta Kalniņa un Imanta Ziedoņa oratorijai "Dzejnieks un Nāra". Iestudējumā, kas tapis pagājušajā gadā, dzirdēsim Lindu Berkuli, Daumantu Kalniņu, Kristiānu Jasinski, Latvijas Radio kora grupu un ansambli "Raxtu raxti", bet pie diriģenta pults būs Sigvards Kļava.

Plkst. 21:45 "Klasikā" skanēs Imanta Kalniņa kamermūzika latviešu mākslinieku ieskaņojumos. Skanēs Trīs invencijas klavierēm (Sandra Jalaņecka, 1996), Quasi una toccata čellam un klavierēm (Inga Suta un Ventis Zilberts, 1984), Kamersvīta "Rotāju, dancoju", kuru 2011. gadā ieskaņojuši Dita Krenberga (flauta), Marts Kristiāns Kalniņš (oboja), Ints Dālderis (klarnete), Kārlis Auzāns (čells), Raivo Ozols (kontrbass), Mārtiņš Zilberts (klavieres), kā arī pats jaunākais ieraksts, kas tapis 2015. gada rudenī "Klasikas" 20. jubilejas zīmē radītajam projektam "Zvaigžņu nakts" – Imanta Kalniņa "Miega dziesmiņu" ar Rūdolfa Blaumaņa dzeju dzied Daumants Kalniņš, bet pavadījumu spēlē ģitārists Kaspars Zemītis.

Imanta Kalniņa mūzika skanēs arī citās "Klasikas" pārraidēs: "Klasikas panorāmā" plkst. 14:07, neakadēmiskajā laikā plkst. 16:07, turklāt ik stundu ieskandinās kāds no Imanta Kalniņa skaņdarbiem.

"Savulaik Kalniņu pielūdza 70. gadu Latvijas puķubērni, un nu viņa melodijām līdzi dungo jau viņu mazbērni – nav cita latviešu komponista, kurš tik prasmīgi spētu sakausēt akadēmisko un populāro mūziku un ar to aizraut dažādas paaudzes,” saka muzikoloģe Daiga Mazvērsīte, atgādinot, ka šogad svinamas divas jubilejas uzreiz – komponista 75. dzimšanas diena 26. maijā un Imantdienu tradīcijas 40. gadadiena.

"Dzirdot Imanta mūziku, uzreiz to atpazīstam. Jā, viņa rokraksts ir ļoti spilgts – tāpat kā Mocartam, tāpat kā Baham. Viņš ir izcils dziesminieks! Kad klausies orķestri, katrs instruments patiesi ir kā dziesminieks; katram mūziķim jādzied. Viņa dziesminieka talants stāv pāri visam – neatkarīgi no tā, vai konkrētais skaņdarbs rakstīts vokālajam vai instrumentālajam izpildītājsastāvam," intervijā "Klasikai" atzinis diriģents Māris Sirmais.