Pēc rudens depresijas
nāk ziemas apātija
tad seko pavasara nogurums
bet vasarā bažas, ka būs auksta un lietaina
mūsu tā jau tik īsā vasara

Jo pēc vasaras nāks rudens depresija,
ziemas apātija, pavasara nogurums
un bažas par īso, auksto un lietaino vasaru,
kurai sekos rudens depresija,
ziemas apātija, pavasara nogurums
un bažas par pārāk īso, pārāk auksto un lietaino vasaru,
kurai atkal sekos rudens depresija,
ziemas apātija, pavasara nogurums
un bažas par vasaru, tik īso, tik lietaino, kurai… utt. …

Līdz kādu dienu jutīsi, ka esi pavadījis
visu mūžu ar rudens depresiju,
ziemas apātiju, pavasara nogurumu,
bažām par vasaras aukstumu,
ka tagad tu gribētu dzīvot bezrūpīgi kā cīrulis,
bet esi pārņemts no bēdām, ka tik maz vairs palicis,
līdz tev nudien vairs nebūs (jācieš no)
rudens depresijas, ziemas apātijas,
pavasara noguruma,
nebūs vairs jājūt bažas par auksto un lietaino
vasaru

Šoreiz Latvijas Kultūras akadēmijas studentu veidoto "Jāzepu" iesākam ar Jura Kronberga izteiksmīgo dzejoli, kas teicami piesaka raidījuma tēmu - proti, runājam par rudens nomāktību, skumjām un kā to ārstēt ar kultūru un literatūru.

Raidījuma noslēgumā - LKA studentu sacerētais dzejolis. Bet līdz tam uzzinām to, kas ir mehāniskais Veidenbaums, lūkojam LKA mūru virzienā, kas šobrīd tiek aprakstīti ar dzeju, kā arī noskaidrojam ko vairāk par to, kā rudens nomāktība vai pat depresija sasaucas ar dzeju, kultūru un literatūru...

Par depresijas saistību ar kultūru, kā arī izstādi "Slepenais dubultnieks" savus iespaidus atklāj LKA Kultūras un mākslas studju I kursa studente Edīte Ozola.

Šogad svinam tautā sauktā "drūmā dzejnieka" Eduarda Veidenbauma 150. gadskārtu. Kaut šai saulē nodzīvojis vien 24 gadus, viņš pats savulaik izteicies - es nekad nemiršu. Viss gads ir piesātināts ar viņam veltītajiem pasākumiem, bet to, ko īsti nozīmē jēdziens "Mehāniskais Veidenbaums", ko performances veidā varējām vērot Dzejas dienu ietvaros, atklāj filozofs Andris Hiršs, cita starpā uzsverot:

"Ja palasām Veidenbauma dzeju, dienasgrāmatas, vēstules brālim Kārlim, varam pamanīt atšķirīgus Veidenbaumus."

Vēsturiskā fantāzija "Mehāniskais Veidenbaums" ir trīs filozofu (Aināra Baloža, Aināra Kamoliņa un Andra Hirša) atšķirīgi skatījumi uz Eduarda Veidenbauma darbu "Apcerējumi iz mekānikas" (1894), kas papildināti ar dzīvās animācijas un skaņu etīdēm. Mehāniskā Veidenbauma tēls tiek veidots balstoties vēsturiskās liecībās par tā laika latviešu studentu dzīvi Tērbatā, Veidenbauma vēstulēs, dzejā, publicistikā, bet galvenokārt uz darbu "Apcerējumi iz mekānikas".

Vēl daži vārdi par "Patriarha rudeni" un tajā iekļauto izrādi tunelī "Psihoze plkst. 4:48", un tad arī tuvāk pie fakta, ka dzeja, izrādās, var būt visur - ne tikai grāmatu lappusēs. Par īpašo performanci un Zeksera ordeni plašāk stāsta Elvīra Avota.

Raidījumu veidojuši: Patrīcija Kolāte, Annija Liepājniece, Edīte Ozola, Elvīra Avota, Daiga Ušacka, Viesturs Butāns, Aija Lūse un Elizabete Skrastiņa.