2017. gada pirmajā Latvijas Kultūras akadēmijas veidotajā raidījumā "Jāzeps" iededzam prožektora gaismas, izritinām sarkano paklāju un visu uzmanību pievēršam… kino!

"Jāzepu" šoreiz veidojušas LKA studentes Linda Pūle, Gunda Bergmane, Elfa Kalniņa, Patrīcija Kolāte, Elvita Rakštīte un Aija Lūse.

Ja domājam par Kultūras akadēmiju, tad noteikti viens no pirmajiem vārdiem, kas nāk prātā, ir "kino". "Kino kalve" - tā sauca izstādi, kas 2016. gadā bija apskatāma teātra mājā "Zirgu pasts" un bija veltīta kino meistariem Jurim Podniekam, Kalvim Zalcmanim un Hercam Frankam, kas ar savu talantīgo darbu stiprinājuši Latvijas dokumentālā kino unikalitāti, kļuvuši par iedvesmotājiem un skolotājiem vairākām Latvijas filmdaru paaudzēm. Nebaidīsimies ar lepnumu teikt, ka Latvijas kino nozari pamatā veido un attīsta tieši Kultūras akadēmijas profesionāļi, lielisku un talantīgu pasniedzēju vadībā, mērķtiecīgi atklājot jaunas un neredzētas Latvijas kino šķautnes un formas.

Lai iesildītos nopietnākām sarunām, Patrīcija Kolāte devusies akadēmijas gaiteņos, lai noskaidrotu, kura ir kultūras akadēmijas studentu pēdējā laika skatītākā filma!

Viena no šī raidījuma centrālajām tēmām veltīta jautājumam, kā nebankrotēt Latvijas kino nozarē. Kino industrija noteikti ir viena lielākajām radošajām industrijām Latvijā, kurā ir arī lielākā konkurence, tāpēc nepietiek tikai ar labu ideju un entuziasmu, lai radītu filmu, tam vajag arī lielu naudu. Uz sarunu aicināts režisors, LKA students un absolvents vienā personā Andris Gauja. Andris Gauja ir latviešu režisors, kura dokumentālā filma "Ģimenes lietas" ir saņēmusi vairākas balvas un guvusi starptautisku atzinību. Tāpat Andris ir režisors filmai "Izlaiduma gads", kas 2014. gadā kļuvusi par skatītāko filmu kinoteātrī Forum Cinemas.

2016. gadā konferences "Kultūras Krustpunkti" ietvaros notika māksliniecisks simpozijs "Pareģojumu VADE MECUM", kurā satikās dažādu humanitāro zinātņu un mākslinieciskās jaunrades jomu pārstāvji, lai iepazīstinātu ar nākotnes prognozēm par pārstāvēto nozari gan vēsturiskā kontekstā, gan Latvijas nākošo 100 gadu perspektīvā.

Šajā raidījumā ieklausāmies starptautiski novērtētā kino un montāžas režisora, kino teorētiķa, publicista un, protams, Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzēja Dāvja Sīmaņa pārdomās par to, kā pagātnes kino paredzēja mūsu laiku.

Dāvis Sīmanis apgalvo, ka filma vienmēr tiecas būt ideoloģisks modelis, izaicinot realitāti mainīties sev līdzi, kaut vai tehniski – jo kino pagātne vienmēr ir noteikusi kino nākotni.

Latvijas Kultūras akadēmija ir latviešu teātra un kino profesionāļu kalve jau 26 gadus, un šis apzīmējums tika nostiprināts, 2016. gada nogali sagaidot ar pacilājošu ziņu, – Kultūras akadēmijas rekordlielais audiovizuālās mākslas studiju absolventu skaits – 34 –, atzīts par vienu no nozīmīgākajiem 2016. gada kultūras notikumiem!

LKA ir lepna un gandarīta par šo novērtējumu un, protams, par absolventiem!

Raidījuma veidotājas novēl, lai 2017. gads nāk ar daudz pārsteidzošiem atklājumiem un notikumiem Latvijas kino! Un tādi būs ne viens vien.

Šogad redzēsim pirmās filmas, kas tapušas programmas "Latvijas filmas Latvijas simtgadei" ietvaros un ar nepacietību tiek gaidīta LKA absolventa Aika Karapetjana spēlfilmas – trillera "Pirmdzimtais" pirmizrādie Tiekamies kino!