26. martā Ferenca Lista Mūzikas akadēmijā Budapeštā norisinājās Lantoša Režu Ungārijas Nacionālais jauno kordiriģentu konkurss, kurā uzvarēja JVLMA 3. kursa studente Nora Žeigure.

Nora pašlaik dzīvo Budapeštā, kur studē Erasmus+ apmaiņas programmas ietvaros, un telefonsarunā savai vārdamāsai Norai Vanagai stāsta, ka konkurss norisinājās vienas dienas laikā, bet divās kārtās, no kurām pirmajā bijis jāstrādā ar meiteņu kori, bet otrajā - ar jaukto kori. Taču satraukumu sagādājis ne tik daudz konkurss, cik tā darba valoda - protams, ungāru!

"Par to biju visvairāk satraukusies - diriģēšanu apgūstu jau pāris gadu, bet ungāru valoda man ir jauna lieta, bet izrādījās, ka diriģējot nemaz nav tik daudz jārunā - koris izcili saprata mūziku arī bez vārdiem.

Konkursa nolikums bija tikai ungāriski, un, kaut arī tajā drīkstēja piedalīties ikviens, bija jāņem vērā, ka konkursa valoda ir ungāru. It kā jau varēju piedalīties arī angliski, bet aiz cieņas un ētikas gribēju pamēģināt runāt ungāriski.

Šī valoda ir ļoti atšķirīga no Eiropas pārējām valodām, tur nevar ar loģiku..."

Viens no pirmajiem, kuriem Nora paziņojusi par gūto uzvaru, bijis viņas skolotājs Māris Sirmais. Un arī Valdis Bernhofs. "Man taču bija obligāti jāpalielās," smej Nora. "Ceru, ka viņi ar mani lepojas. Manuprāt, tikai pateicoties skolotājiem, mums izdodas sasniegt augstumus."

Nora neslēpj - studējot Ungārijā radusies sajūta, ka slodze ir mazāka nekā Latvijā: "Taču tas laikam tāpēc, ka Latvijā paralēli studijām strādāju vēl divos darbos, tāpēc bija sajūta, ka visu laiku traki daudz jāstrādā. Ungārijā studijas ir nopietnas, jāpilda mājas darbi, taču kalendārs nav tik ļoti pieblīvēts. Priecājos, ka šeit notiek kolosāli pasaules līmeņa koncerti - Ferenca Lista Mūzikas akadēmija, kurā studēju, darbojas kā koncertu centrs, un akadēmija rīko ne tikai studentu koncertus, bet aicina arī mūziķus no visas pasaules, turklāt šie koncerti studentiem ir par brīvu."

Vēl sarunā Nora atklāj, ka neatņemama viņas dzīves sastāvdaļa ir skriešana, īpaši no rītiem, daudz prieka sagādā koncertu apmeklēšana un diskusijas.

"Mēs, ERASMUS studenti, jūtamies kā no laivas izmesti. Tāpēc esam iedibinājuši tradīciju, ka vismaz reizi nedēļā visi kā viena liela ģimene satiekamies un runājamies. Izrādās, ka dzīves skatījums katram no mums ir tik ļoti atšķirīgs, neskatoties uz to, ka visi esam eiropieši! Tas mani iedvesmo domāt, rīkoties un redzēt savādāk."

---

Bet Artūrs Sebris dodas noskaidrot ko vairāk par Rīgas Saksofonu dienām un īpaši to noslēguma koncertu 13. aprīlī. Artūrs izvaicā Rīgas Saksofonu dienu idejas autoru un organizatoru Arvīdu Kazlausku, saksofona spēles studentu Edgaru Trapanu un noslēguma koncerta komponistu, kontrabasistu Tomu Lipski.