Ar jaunām krāsām un izjūtām "Jāzeps" atsāk sezonu!

Pārraidē turpinās viesoties Mūzikas, Mākslas un Kultūras akadēmiju studenti, ik nedēļu vēstot par savām aktualitātēm, notikumiem, pārdomām un personībām, savukārt no oktobra katra mēneša beigās "Jāzeps" nonāks džeza pasaulē, un tad par izzinošo un jauno stāstīs džeza mūzikas studenti.

Savukārt šodien, 14. septembrī, vārtus "Jāzepam" ver vaļā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija – tālab raidījumā Noras Vanagas saruna ar jauno rektoru Guntaru Prāni, kā arī dažiem studentiem par vasarā piedzīvoto un to, kas tiek gaidīts no jaunā mācību gada. Būs arī Signes Dzenītes saruna ar diriģentu Artūru Gaili, kurš nule dibinājis studentu orķestri B Sharp.

Runā rektors

"Šobrīd gribu noskaidrot, kā cilvēki Mūzikas akadēmijā jūtas, ko viņi gaida no nākotnes, kā ierauga mūsu kopējo vīziju," teic Guntars. "Mūzikas akadēmija ir diezgan liels kuģis ar visai dziļu iegrimi, tāpēc pirmais gads noritēs pēc zināmas inerces. Mēs augstu vērtējam to, kas līdz šim sasniegts, bet vienlaikus vēlētos arī ļoti nopietni un mērķtiecīgi izvērtēt vairākas lietas, par kurām jau šobrīd ir sajūta, ka kaut kam ir jāmainās.

Ja tu gribi virzīties uz priekšu, tev jāaug un jāmainās. Domāju, ka pēc gada te varētu notikt lielākas vai mazākas izmaiņas.

Manis popularizētais jaunievedums - "Kafija ar rektoru" - ir kā simbols, ka reizi nedēļā jebkurš var nākt un parunāties. Ja skatāmies dziļāk, uzskatu, ka bez atgriezeniskās saites un tā, ka uzzinām, ko studenti domā par vienu vai otru lietu, nevaram iet uz priekšu. Noteikti šo procesu aktivizēsim ar mērķtiecīgas anketēšanas palīdzību, un ne jau tikai ķeksīša dēļ. Iespējams, ka tas, kas bija derīgs pirms pieciem gadiem, šodien vairs neder. Un kas gan labāk to var pateikt, ja ne studenti, kuriem ir mērķis un motivācija kļūt par augstas klases profesionāļiem. Un mūsu uzdevums kā akadēmijai ir maksimāli palīdzēt, lai viņi varētu tādi tapt.

Nav noslēpums, ka maksimāli veltīt savu laiku un enerģiju studiju procesam studentu lieliski var motivēt, lielu daļu atbildības liekot uz viņa paša pleciem. Proti, ka viņš pats lielā mērā saliek savu studiju saturu. Pirmā gada laikā vēlamies rūpīgi izvērtēt šādu studiju iespējas, ka students pats visu 4 gadu griezumā saliek savu studiju programmu un nokomplektē sev vajadzīgo, unikālo komplektu. Protams, tas neizslēdz, ka liela uzmanība jāvelta specialitātei."

Esi ass jeb dzimis jauns orķestris - B Sharp

Tajā spēlē visdažādākie mūziķi - studenti, kuri studijas jau pabeiguši vai vēl studē un kuri pieprot kāda stīginstrumenta spēli.

"Mūsu orķestrī tiek gaidīti jebkādi studenti, kuri spēlē kādu no stīginstrumentiem! Šobrīd mūsu sastāvs ir elegants! Ideja par orķestri radās, runājoties ar visdažādākajiem cilvēkiem - nonācu pie secinājuma, ka Latvijā nav īpaši populāri amatieru orķestri, kuri nav pūtēju orķestri.

Sākumā biju mazliet bažīgs, vai izdosies, taču manas prognozes piepildījušās ar uzviju. Gan mazliet zem mūsu orķestra direktora optimistiskajām prognozēm, jo viņš visu savu mūžu dzīvojis Holandē, piedalījies amatieru orķestros un bija šokēts par to, ka Latvijā nav, kur spēlēt viņa iemīļoto vijoli.

Daudzi ir pabeiguši mūzikas skolu, bet nav iespēju, kur spēlēt. Tāpēc ļoti gribējām šo iespēju sniegt un interesentu pulks ir pieteikoši iespaidīgs, lai sāktu strādāt."

Repertuārs nebūs sarežģīts, tālab Artūrs uzsver: "Mūsu repertuārā ir, piemēram, Čaikovska Stīgu serenāde. Negaidām nekādu brīnumainu līmeni - aicinām tos, kuri grib spēlēt, palīdzam atrast pedagogus, tā ka ir iespēja ne tikai socializēties, bet savu spēli arī pilnveidot. Drīzāk gaidām entuziasmu, nevis izcilu spēli."

Interesanti, ka orķestris ir ļoti internacionāls. "Tāda jau arī bija pamatdoma - mēģinājumu process notiek angliski, jo aptuveni 40% mūziķu ir ārvalstu studenti.

Ir pat reportieris no Tokijas, kurš spēlē altu...

Sastāvs ir ļoti raibs. Pirmajā mēģinājumā visi čaloja, visi runājās, visiem bija interesanti, četri no mūziķiem jau atrada savus skolotājus..."

Orķestra nosaukums ir vārdu spēle - ne tikai Sibemol, bet arī - "Esi ass, esi izaicinošs!"

Plašāku informāciju par iesaistīšanos šajā orķestrī meklējiet tā facebook.com kontā!