"Jāzepā" laiks džezam! Pirmkārt, priecīga ziņa: Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu "Zelta mikrofons" kategorijā "Labākais džeza mūzikas albums” uzvaras laurus plūcis saksofonists Dāvis Jurka ar albumu Strings attached. No sirds apsveicam!

Tāpat aizvadīts viens no krāšņākajiem festivāla "deciBels" koncertiem - Ethno + Jazz. Kā paši studenti atzīst – tieši šis projekts esot sirdij vistuvākais. Pēc koncerta ievadvārdiem un pirmā skaņdarba, vārds tika dots JVLMA Studējošo pašpārvaldes prezidentam Matīsam Tučam, kurš džeza katedras vadītājam Indriķim Veitneram pasniedza kausu ar uzrakstu "JVLMA Studentu simpātiju balva 2017".

***

Martā Latvijā viesojās arī vairāki izcili pasaules līmeņa džeza mūziķi, taču šobrīd tuvojas visai svarīgs un karsti gaidīts notikums – starptautiskais džeza mākslinieku konkurss Riga Jazz Stage. Šogad konkursanti varēja pieteikties divās kategorijās – džeza vokāls un džeza bass. Jau 1. martā tika paziņoti tie 29 jaunie džeza talanti, kuri saņēmuši uzaicinājumu uzstāties Riga Jazz Stage konkursa koncertā, un seši no viņiem ir mūsu pašu mākslinieki no Latvijas. Par pašu konkursu un Latvijas pārstāvjiem tad arī plašāk "Jāzepā".

***

Riga Jazz Stage – konkurss, kurš jau kā 14. gadu pēc kārtas ir unikāls šāda mūzikas žanra un līmeņa pasākums Latvijā. Šogad konkurss noritēs no 5. līdz 7. aprīlim kinoteātrī Splendid Palace. Šogad konkursam pieteicās 65 dalībnieki no 22 pasaules valsīm, taču tikai 29 no tiem tika dota zaļā gaisma uz konkursa finālu, tostarp arī 4 vokālistiem un 2 basistiem no Latvijas. Iepazīsimies nedaudz vairāk ar mūsu konkursantiem.

Jānis Rubiks – kontrabasists, basģitārists un komponists. Šobrīd Jānis aizvada savu pēdējo semestri JVLMA džeza katedrā, taču arī zināms kā Latvijas Radio Bigbenda basists. Skolojies pie tādiem pedagogiem kā Lynn Seaton no ASV, kā arī Taavo Rimmel no Igaunijas. Paralēli aktīvajai koncertēšanai, Jānis komponē arī savu mūziku, izpildot to kopā ar Equanimity Trio, Edgaru Cīruli, Rūdolfu Dankfeldu, Artjomu Sarvi, Kristapu Vanadziņu un daudziem citiem.

***

Toms Lipskis – ieguvis maģistra grādu kontrabasa spēlē JVLMA, kā arī studējis Gdaņskas Mūzikas akadēmijā. Kā kontrabasists un komponists debitē 2016. gadā ar albumu Holographic Projections. Paralēli daudzajām sadarbībām, koncertējis Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Anglijā, Somijā, Vācijā, Itālijā, Šveicē, Krievijā, Ķīnā, tostarp tādos festivālos kā "Rīgas Ritmi", Saulkrasti Jazz, Muhu Future Music Festival un Turku Jazz. 

***

Dagnis Roziņš – šobrīd Rīgas Doma Kora skolā apgūst džeza saksofona spēli, taču atzīst, ka dziedāšana viņa dzīvē ir bijusi vispatiesākā izpausme. Arī konkursam pieteicies kategorijā "Džeza vokāls". Mūzikas skolā mācījies kora klasē, taču drīz vien pievērsies arī saksofona spēlei. Šobrīd Dagnis spēlē saksofonu Jelgavas bigbendā, taču kā vokālists savas muzikālās ieceres piepilda trio apvienībā Swingtail.

***

Elīna Viļuma – vokāliste, kura savas muzikālās izglītības gaitas uzsāka Rīgas Doma kora skolā. Pēc bakalaura iegūšanas džeza vokālā pie Prof. Dena DeRose, viņa turpināja studijas džeza kompozīcijā un aranžēšanā maģistra studijās Grācas Mūzikas un teātra universitātē. Uzstājusies ar Frankfurtes Radio bigbendu un funk leģendu Joe Bowie. Kā Vācijas Nacionālā Džeza orķestra BuJazzo soliste, 25. jubilejas koncertā kāpa uz vienas skatuves ar Kurt Elling. Ar saviem projektiem dziedātāja regulāri uzstājas džeza klubos un festivālos visā Eiropā.

***

Laura Rizzoto -  latviešu / brazīliešu izcelsmes dziedātāja. Supernova 2018 uzvarētāja, tādējādi iegūstot iespēju pāstāvēt Latviju "Eirovīzijas dziesmu konkursā 2018”. Patreiz Laura dzīvo Ņujorkā, kur viņa ieguva maģistra grādu mūzikā Kolumbijas Universitātē,  pirms tam studējusi Bērklija Mūzikas koledžā. Šobrīd Lauras radošajā kontā ir divi izdoti albumi, taču, kā pati ziņo – šobrīd strādā pie savu dziesmu izlases, kas nāks klajā 2018. gadā un būs veltīta viņas latviešu saknēm.

***

Rūta Dūduma – kā vokāliste ir vairāku starptautisku konkursu laureāte, tostarp 1. vietas ieguvēja džeza vokālistu konkursā Nomme Jazz Igaunijā un Riga Jazz Stage 2014 fināliste. Uzstājusies tādos festivālos kā Kaunas Jazz, Turku Jazz, Juu Jaab, Rīgas Ritmi, Jazz ’n Chisinau Moldovā u.c. Sadarbojas ar Latvijas izcilākajiem komponistiem un mūziķiem - Raimondu Paulu, Intaru Busuli, Jolantu Gulbi, Latvijas Radio bigbendu. Rūta absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, un šobrīd aktīvi muzicē vokālajā džeza grupā FRAMEST. 

***

Pirms nepilna mēneša Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas džeza mūzikas katedras vadītājs Indriķis Veitners viesojās Nebraskas štata Universitātē Omahā, ERASMUS+ apmaiņas programmas ietvaros. Festivāls ar vairākām meistarklasēm un īpašiem viesiem, viens no izcilākajiem – džeza saksofonists Kriss Poters, kurš sniedza gan koncertu, gan meistarklases nākamajā dienā.

Kā stāsta Indriķis, ASV džeza sistēma nedaudz atšķiras no Latvijas izglītības sistēmas, jo džeza mūziku padziļināti apgūst tikai Universitātē, bet bigbendu muzicēšanas saknes un svinga mūzika tur mīt jau no 20.gs. 30.gadiem.

Pēc Indriķa stāstītā rodas sajūta, ka ļoti izglītojošs un iedvesmojošs pasākums, kurā piedalās daudz bigbendu no ASV. Tikšanās ar izciliem mūziķiem, vienaudžiem, kā arī meistarklases un izpārdoti koncerti.

Par to, kas īsti ir ERASMUS+ apmaiņas programma, kādas jaunas vēsmas iegūtas aiz okeāna un kā norisinās bigbendu festivāls, stāsta Indriķis Veitners.