Latviešu altists Janeks Niklavičs jau kādu laiku savas gaitas vada Vācijā – pagājušajā gadā viņš Trosingenē studējis ERASMUS studentu apmaiņas programmas ietvaros, bet šajā sezonā par savām mājām sauc Berlīni, kur papildina zināšanas Komiskās operas orķestra akadēmijā.

Savu stāstu Janeks sāk ar to, kā nonācis Trosingenē: "Būtībā tā ir nekuriene, turpat tuvumā ir ferma... Neviens tevi nespiež, neviens neizrīko - sākumā spēlēju pa septiņām astoņām stundām dienā, vai arī gatavoju ēst... Pirmo mēnesi specialitāte nenotika, tad palēnām sākās nodarbības. Strādāju pie lietām, pie kurām Latvijā nebija laika."

Komiskajā operā nonācis, vairākkārt braucot uz noklausīšanos. "Uz Berlīni devos jūlija sākumā ar sajūtu - ai, gan jau atkal nekā..." Bet sev par pārsteigumu konkursu tomēr izturējis, taču situācija bijusi gana amizanta... Viņš tuvāk pastāsta, kā īsti norisinās orķestra akadēmija ("Tā faktiski ir lieliska prakse savā specialitātē!") un rezumē:

"Šobrīd ir sajūta, ka esmu savā vietā!"

Vēl stāsts par to, ka Komiskās operas repertuārā liela vieta atvēlēta operetei, džezam un vieglajai mūzikai. "Komiskā opera - perfekts nosaukums šai vietai!

Tikām džeza grupa Latvian Blues Band (LBB) svin piecpadsmito gadskārtu un koncertē Valmierā, Liepājā un Rīgā. Rīgas koncertu viesi būs pašmāju mūziķi Joker Horns, kā arī Hammond B-3 ērģeļu virtuozs Raphael Wressnig (Austrija).

Raidījumā LBB solists Jānis Bukovskis stāsta par to, vai blūza grupai piecpadsmit gadi ir daudz vai maz, par to, kas ir blūzs LBB mūziķiem, par pārsteigumu Kanādā un, protams, par gaidāmajiem koncertiem.

"Blūzam kā mūzikai piecpadsmit gadi ir īstais tīneidžera vecums. Bet Latvijas blūza grupai, kas nemainīgi spēlē vienu un to pašu stilu un to kultivē - tas ir ļoti daudz," stāsta Jānis.

Viņš atklāj grupas pirmsākumus, saistību ar nu jau aizsaulē mītošo ģitāristu Džoniju Vī, pirmo koncerttūri uz Kanādu un nosaukuma rašanos. "Man pašam blūzs nozīmē dvēseles stāvokli bezsvara lidojumā bez jebkādiem pienākumiem," smejoties saka Jānis un nopietni piezīmē, ka "blūzu jau notīs nevar uzrakstīt, un tas ir jauki - arī LBB oriģinālkompozīcijas koncertos nekad nenoskan viens pret vienu. Un tas man ļoti patīk - savas dvēseles sajūtas izklāstīt: lai arī disciplinēti, bet bez rāmjiem."

Vēl sarunā arī par to, ka LBB pasaulē tiek dēvēti par Eiropas fenomenu (tālab, ka, nepazaudējot blūza sakni, viņi spēj būt oriģināli), par iekļūšanu Amerikas TOP20 un spilgtākajiem notikumiem radošajā biogrāfijā.

"Kādreiz tikai dragājām, bet tagad ir cita attieksme pret visu," atceras Jānis un trāpīgi formulē grupas veiksmes kodu: "Pacietība, pacietība un sūrs darbs..."

Konkurss!

Balvā: ielūgums divām personām uz Latvian Blues Band jubilejas koncertu 28. oktobrī.
Jautājumu uzdod raidījuma viesis Jānis Bukovskis: kura ir tālākā vieta no Rīgas, kurā Latvian Blues Band jebkad muzicējuši?
Atbildes gaidīsim e-pastā jazeps@latvijasradio.lv līdz pirmdienai, 19. oktobrim.