Šīs reizes "Jāzepa" atslēgas vārdi - Londona, māksla un deja.

Runājam par laikmetīgās dejas izrādi "Viņš viņu – viņa viņu", kas notiks 9. un 10. aprīlī K. K. fon Stricka villā. Idejas autore ir Karīna Lapšina, bet izrādes mentors un padomdevējs – Londonā dzīvojošais horeogrāfs Horhe Kresis. Viņi un arī viena no izrādes dalībniecēm – Alise Bokaldere – ir mūsu raidījuma viesi.

"Mans dzīves ceļš sākās ar sportu," stāsta Horhe. "Divdesmit divu gadu vecumā atklāju deju. Mana draudzene bija flamenko dejotāja. Kļuvu par profesionālu dejotāju, bet tad dejošana mani sāka garlaikot, tāpēc sāku mācīt dejot. Pirms četriem vai pieciem gadiem arī pedagoģija sāka mani garlaikot. Un tad man palūdza iestudēt darbu Londonas Karaliskajā operā. Un kopš tā laika strādāju kā horeogrāfs daudzās pasaules vietās. Nupat bija pirmizrāde Kubā.

Tas, ko daru šobrīd – dzīvoju lidmašīnā un esmu mentors daudziem brīnišķīgiem māksliniekiem, mēģinu atrast to, kas katrā īpašā māksliniekā ir tas īpašais. Un tagad esmu patiesi priecīgs par to, ko daru, jo katra sīkākā detaļa cilvēkus var padarīt priecīgākus – un arī mani tas dara laimīgāku.

Runājot par šīm divām meitenēm, kas mums sēž blakus. Viņas ir iemesls tam, kāpēc esmu Rīgā. No šādiem cilvēkus kā Karīna un Alise es ļoti iedvesmojos. Ja viņas tic kaut kam, tad nav nozīmes visiem šķērsļiem, viņas to panāks.

Kad pirms diviem gadiem Londonā iepazinu Karīnu, tā bija atvērtā deju meistarklase ikvienam, un pēc nodarbības viņa pienāca man klāt un teica, ka vēlas organizēt manu ierašanos Rīgā, lai es sniegtu meistarklasi Kultūras akadēmijā.

Šādus piedāvājumus dzirdu diezgan bieži. Un mana atbilde parasti ir – jā, lieliski. Jo 99 % gadījumos tas nekad nenotiek. Bet sešus mēnešus vēlāk es biju Rīgā un mācīju akadēmijā.

Kā viņa panāca, lai tas notiek un tik ātri – tas bija apbrīnojami... Tāpēc brīdī, kad Karīna sacīja, ka vēlas manu palīdzību, lai uztaisītu izrādi, es vairs neteicu "jā, kā tad", bet gan – "saki, kas un kad tev vajadzīgs, un es būšu tur"... Jo zināju, ka viņa spēs to realizēt. Ja jūs man jautājat – kas ir šī izrāde? Tātad – jūs redzēsiet trīs dejotājus un trīs mūziķus, kas rosinās skatītāju iztēli, radīs iespēju iejusties ikdienas notikumos un katra cilvēka ādā. Viņi parādīs ikdienas grūtības – ģimenes dzīve, darbs, mīlestība, sāpes – un katram te vajag atrast savu atrisinājumu. Un tāpat būs vērojams, kā seši cilvēki atbalsta viens otru.

Šis darbs ir par visiem mums – ko stāstām mēs visi.

Te ir iespēja redzēt ļoti cilvēcīgu izrādi, arī humoristisku – viņi mani salauza mēģinājumā – nevarēju valdīt smieklus, kur nu vēl veikt kādas piezīmes..."

Raidījuma otrajā daļā Kristīne Kutepova aicina mūs doties uz Londonu, kur pati nesen bija pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fondam. Tur sajūsminājās par mākslinieka Deivida Hoknija restrospektīvo izstādi. Līdzās savai sajūsmai par mākslinieku Kristīne uzrunāja Kasparu Zariņu, kurš ieved mūs Deivida Hoknija mākslas pasaulē.