No 3. līdz 6. februārim Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā norisināsies pirmais JVLMA Mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels".

Festivāla ietvaros notiks seši dažādu mūsdienu mūzikas žanru pasākumi. Atklāšanas koncertā kā galvenais akcents virzīts 20. gadsimta otrās puses amerikāņu komponista Džorža Krama skaņdarbs stīgu kvartetam Black Angels, savukārt 4. februārī JVLMA Lielo zāli pieskandinās Etnomuzikoloģijas un Džeza katedras kopprojekts. Festivālā viesosies arī laikmetīgās mūzikas duets UMS 'N JIP no Šveices, skanēs elektroakustiskās mūzikas koncerts, tāpat festivāla laikā būs iespēja vērot divas mūsdienu kameroperas.

Festivāla idejas autors ir komponists un JVLMA docents Rolands Kronlaks, kurš "Jāzepam" stāsta par festivāla mērķiem, sadarbību ar studentiem un to, kā īsti radusies ideja sarīkot šādu festivālu. Ronalds atklāj, ka ideja radusies spontāni kādā no sapulcēm: "Zināju, ka gaidāmi vairāki zīmīgi notikumi, un, lai tos izceltu un pamanītu, nolēmu - kapēc gan neuztaisīt festivālu?"

Festivāla centrālā ass un arī idejiskais pamatu pamats ir savdabīgā Šveices dueta UMS 'N JIP trešā vizīte Latvijā ar saviem jaundarbiem. "Ierosināju viņiem izveidot vēl vienu pasākumu, un rezultātā tā būs viņu pašu opera," stāsta Rolands un neslēpj, ka festivāla nosaukums "deciBels" rokā nemaz nav devies tik viegli: process noritējis pat vairākās kārtās, aiz svītras atstājot tādus nosaukumus kā "Putra" un "Skābeklis"...

Par vienu no festivāla mērķiem Rolands min studentu iesaistīšanu: "Man šķita svarīgi, lai kompozīcijas studenti apgūtu prasmi piedāvāt sevi skaļāk un košāk, pierādot savas spējas arī organizatoriskajās lietās. Citādi teorētiskais kurss ir, bet svarīgāk taču to  visu apgūt arī praksē, un festivāla organizēšana šajā ziņā ir lieliska izdevība."

"Otrs aspekts, par ko allaž esmu domājis - lai arī citas JVLMA katedras savā akadēmiskajā studiju procesā vairāk iesaistītu mūsdienu mūziku, un šajā gadījumā šī vēlme rezultēsies Black Angels iestudējumā."

Šobrīd mūsdienu mūzikai atsaucīgākās katedras ir mūzikas tehnoloģiju katedra, etnomuzikologi, stīdzinieki, džeza katedra un kompozīcijas katedra. Bet muzikologi savu roku pieliks programmiņu rakstīšanā...

"Visos festivāla koncertos bez izņēmuma tiks izmantota apskaņošanas tehnika, un arī šis ir viens no ļoti būtiskiem aspektiem: JVLMA ir diezgan maz pasākumu, kur vajadzīga apskaņošana, bet šīs ierīces taču ir skaņu režijas studentu galvenais darbarīks," klāsta Rolands un atklāj, ka festivāla atklāšanas koncerts vienlaikus būs arī diplomeksāmens skaņu režijā JVLMA studentei Iritai Skurulei, kura kļūs par JVLMA skaņu režijas klases pirmo absolventi Latvijas vēsturē!

Rolands Kronlaks uz mūsdienu mūziku aicina paskatīties mazliet citā rakursā, nedefinējot to kā laikmetīgo mūziku, bet gan tieši mūsdienīgo.

"Gribētos jēdzienu "mūsdienu mūzika" uzlūkot pēc iespējas plašāk, atrādot visas aktivitātes, kas notiek šodien radītās mūzikas nozarē, jo diezin vai etnodžezs iekļautos kādā laikmetīgās mūzikas koncertā. Arī nepieradinātās elektroakustikas koncerts ir studentu aktivitāte. Viņi ar šo mūziku uzstājas gan Kaņepes Kultūras centrā, gan citviet, un kāpēc lai to nereprezentētu arī akadēmijā?"

Raidījuma turpinājumā uzzinām ko sīkāk par vienu no festivāla pasākumiem. Tā ir vēl nebijusi opera-hepenings ar nosaukumu "Barista". Tā būs komponistu Evijas Skuķes un Armanda Aleksandravičus kopā ar libretistu Dāvi Lāci radīta versija par kafiju un Coffe Inn apmeklētāju arhetipiem - Mr. Capuchino un Mrs. Latte. Ar autoriem tiekamies pasākuma norises vietā – kafejnīcā Coffee Inn Kaļķu ielā 28.

"Viss sākās ar to, ka sāku strādāt šajā kafejnīcā. Ka ar laiku te notiks opera, nevienam nebija nojausmas. Kā jau katrā kafejnīcā, pēc darba viss jānovāc un telpas jāsagatavo rītdienai. Un Armands jau nevar nostāvēt klusu," par sevi ironizē Armands. Tieši šādā brīdī dzimusi doma par operu.

Baristi (vīriešu dzimtē) un bariste (sieviešu dzimtē) tulkojumā no itāliešu valodas nozīmē – bārmenis. Mūsdienās šis vārds ir ieguvis vēl papildu nozīmi – bārmenis ar padziļinātām zināšanām par kafiju jeb kafjas meistars.

Ko dara baristas? Baristu pamatuzdevums ir gatavot kvalitatīvus kafijas dzērienus. Lai to paveiktu, ir nepieciešamas zināšanas par kafiju, kafijas aparātiem, pienu, pagatavošanas niansēm, ir jāzina ļoti daudzi sīkumi, kas kopumā arī veido kafijas dzēriena kvalitāti. Baristas veido zīmējumus – paternus – kafijas virspusē uz tādiem kafijas dzērieniem kā Espresso Macchiato, Cafe Latte, Cappuccino. Paternu zīmēšanā tiek strikti ievērotas daudzas nianses, jo gan piens, gan espresso bāze ir vienādi svarīgas sastāvdaļas...

Saskaņā ar kafejnīcas priekšrakstiem, aiz bāra letes nedrīkst atrasties neviens cits kā tikai darbinieki. Un operizrādes "Barista" laikā tieši tā tas arī būs!

"Vispār tas bija jautrs process - taisījām atlasi, un esam nonākuši līdz ideālajai baristai," stāsta Evija. Bet kas veidos instrumentāriju? "Nu, mums te ir vesela kaudze lielisku instrumentu! Kafejnīcas skandas, grainderis, kas samaļ kafiju, blenderis... Kafijas brūvēšana ir ļoti skanīgs pasākums, un visam pa virsu - opera! Dialogi, monologi, sižets. Viena no baristām patiešām centīsies dziedāt operiskā manierē," - viens otru papildinot, stāsta abi idejas autori.

"Tas viss varētu būt mazliet flešmobiski. Nevaram kontrolēt apmeklētāju plūsmu, un tas ir tas lielākais bieds šobrīd. Mums ir vadlīnijas, pie kā pieturamies, bet nekas nav akmenī kalts. Bet kafejnīcas darbību šī opera neapturēs; tas viss ir paredzēts scenārijā!"

Konkurss!

Balvā: divi ielūgumi uz festivāla atklāšanas koncertu " BLACK ANGELS" 3. februārī plkst. 18.00 Jāzepa Vītola LMA Lielajā zālē.

Jautājums: Kuru no mūzikas instrumentiem un tā dažādos paveidus pārvalda dueta Ums n’Jip dalībniece Ulrika Meijere-Špona?
Atbildes jāsūta uz e-pastu jazeps@latvijasradio.lv