Cikla "Trio: Itālija, Latvija, Luksemburga" otrajā raidījumā Gunda Vaivode vēsta par Toskānas pērli — Florenci.

Nesaraujami tā saistīta ar literatūras, mākslas, mūzikas un domāšanas brīnumu, un šajā Ziemeļitālijas pilsētā viesojušies arī mūsu raidījuma viesi.

Florenci dēvē par Renesanses dzimteni jeb mūsdienu Eiropas māti. Sākot ar virtuvi un garšas baudām un beidzot ar modi, jo Florencē dzimis slavenais Gucci zīmols, pilnveidojušies tādi brendi kā Emilio Pucci un Salvatore Ferragamo, un 75% no visām tekstīlijām, kas ražoti ar devīzi Made in Italy, top tieši šeit. Protams, arī māksla un kultūra šeit ir ik uz soļa.

"Līdzās Londonai un angļu kultūrai otra nozīmīgākā patiesi ir Itālijas kultūra un tas, kā itāļi spējuši aizvēsturē radušos materiālus un idejas saglabāt un attīstīt līdz pat mūsdienām, tāpēc Itāliju patiesi uztveru kā kvalitātes zīmi," teic mākslas zinātniece Ramonda Umblija.

Daudzi, kuri dodas uz Florenci, pirmkārt to asociē ar skaista vīrieša stāvu — Mikelandželo veidoto Dāvida skulptūru, kuras kopija apskatāma Rātslaukumā, bet oriģināls atrodas Florences Mākslas akadēmijā, kas Eiropā ir senākā. Laika gaitā skulptūra pārcietusi daudzus pāridarījumus, taču simbolizē brīvību.

"Patiesi, Mikelandželo Dāvids ir ne tikai viens no populārākajiem un atpazīstamākajiem mākslas tēliem pasaulē, bet arī izcils piemērs tam, kā mainījušās gaumes, attieksme un viedokļi par to, kas ir un kas nav skaists mākslā," uzsver Ramona Umblija, citstarp minot visai amizantu stāstu par skulptūras oriģināla sešmetrīgo kopiju, kuras kailumu šokētā karaliene Viktorija likusi aizklāt ar pusmetrīgu vīģes lapu...

Tāpat uzklausām arī stāstu par leģendāro Mediči dinastiju un tās nozīmi Itālijas vēsturē. "Mediči dzimta civilizācijas vēsturē iegājusi kā mecenātisma stūrakmeņu pamatlicēja: viņu ieguldījums šajā ziņā ir milzīgs. Ja velkam paralēles ar Latviju, tad šeit tāds ir Borisa un Ināras Teterevu fonds, kas vistiešākajā veidā turpina Mediči aizsākto mecenātisma vilni."

Sarunā tiek minēti arī citi aizraujoši un intriģējoši Florences simboli - gan Florences īpašā nauda jeb florīni, Vazari koridors, kas ir lielākā pašportretu galerija pasaulē, gan citi simboli. Vaicāta, kādas būtu galvenās lietas, ko apskatīt Florencē, Ramona Umblija uzsver: "Svarīgākais ir izbaudīt Florences kopējo elpu, ieelpot tās gaisu. Te atradīsit īstu mākslas vērtību koncentrātu! Tieši tāpēc Florence raisa lielu cieņu un aicina tur atgriezties vēl un vēl."

"Tur ir tik dauz visa kā... Tik daudz ģēniju... Šī ir viena no tām retajām vietām pasaulē, kuru sakarībā jādomā, vai tur zemē nav kāda plaisa, no kuras ik uz soļa izverd talants. Neskaitāmas gleznotāju un amatnieku darbnīcas, kas nav mainījušās līdz šai dienai, pierāda, ka amats tur vēl aizvien ir dzīvs, kas Florenci kā renesanses, baroka un visu citu laikmetu pilsētu uztur dzīvu arī šodien," teic mākslas zinātnieks Ojārs Spārītis.

Raidījumā uzklausām viņa vērojumus par Florenci, tostarp uzzinām, kālab, ieejot Sanlorenco bibliotēkā, gājiens strauji jānobremzē un pašā lasītavā gluži vai jāiespraucas...

"Florencei piemīt kaut kas no Mūžības. Tajā esmu bijis reizes četras, pēdējo reizi — ar jauniešu kori "Kamēr..." un Māri Sirmo, pavadot viņus ceļā uz konkursu Areco. Atmiņā palikušas kora skandētās latviešu tautasdziesmas Florences vecpilsētas ieliņās un laukumos, nakšņošana klostera viesnīcā, lai rītā agri kāptu Svētā Miniosa kalnā pa trepēm, kuras apdzejojis jau Dante un uz laikiem iekaltu prātā Florences panorāmu," — tik poētisks ir Guntars Pupa, savā stāstījumā iekļaujot arī apceri par Florencē dzimušo operu, kuru paši florencieši diezin kāpēc īpaši nemīl...