Šoreiz izvaicājam komponistu Uģi Prauliņu par viņa etnodžeza koncertu folkklubā "Ala Pagrabs", bet LNKC tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena stāsta par izstādi "Latviskās dvēseles raksti", kas no 21. oktobra būs apskatāma Cēsīs.

Šo sestdien, 22. oktobrī, folkklubā "Ala Pagrabs" 21:00 vakarā gaidāma Uģa Prauliņa etnodžeza trio uzstāšanās. Kopš 2014. gada kopā ar džeza bundzinieku Arti Orubu un kontrabasistu Edvīnu Ozolu komponists uzstājies dažādās Rīgas kafejnīcās un bāros. "Etnovēstis" sarunā ar Uģi Prauliņu noskaidro, ka šoreiz etnodžeza trio sastāvs gan nedaudz mainījies, tādēļ šoreiz tā nosaukums "Prauliņš/Grunte/Orubs". Turklāt, izmantojot gadījumu, ka saruna notika komponista darbistabā, "Etnovēstīm" bija iespēja arī lūgt Uģi paimprovizēt etno noskaņās. Stāstot, ka koncertā gan flīģelis nebūšot pieejams un ka sintezators ir pavisam cits instruments, komponista rokas jau ir uz klaviertaustiņiem.

"Tā ir lieliski noslēpties," saka Uģis, kurš 80. gados aktīvi iesaistījās folkmūzikas atdzimšanas veicināšanā, bet tagad var mierīgi pašizpausties kopā ar džeza mūziķiem, apvienojoties grupā ar apakšvirsrakstu "Ambient ethno-jazz fusion". "Trio nosaukums nav tendēts uz izklaidi, spožiem trikiem - tāpat kā sastāvs, tas var mainīties. Kā jau visos labos sastāvos, arī mums notiek aizvietošana."

"Kokles šoreiz nebūs, atribūtu vispār paliek aizvien mazāk. Etno te ir tik daudz, cik tas ir manās asinīs, cik esmu "inficējies" ar vietējām kultūrām, varbūt iedziedāšos, varbūt būs kas kontemplatīvi meditatīvs. Svarīgi, lai ir brīvība. Lai mūziķi improvizē, lai nespēlē tikai konkrētas notis.

Cik labi, ka radies etnodžezs, jo reiz domāju, ka etniskās lietas un džezs neiet kopā, ka tie ir kā eļļa un ūdens...

Bet tad dzirdēju studentu koncertu Latvijas Radio studiijā. Tāda kopsadarbība, kopā dzīvošana. Mūzikā ir daudz izpausmju - brīvība, kliedziens, gavilēšana nāk vai nu no džungļiem vai ziemeļu klajumiem. Un vēl tā ir iespēja izspēlēties, gleznot skaņās."

Jāpiebilst, ka ar Uģa pieminēto JVLMA studentu etnodžeza koncertu, kas notika Latvijas Radio 1. studijā šī gada 30. maija vakarpusē, varat noklausīties mūsu mājas lapas arhīvā.

No 22. oktobra līdz 20. novembrim Cēsu Izstāžu namā būs apskatāma latviešu tautas tērpiem un Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltīta izstāde "Latviskās dvēseles raksti". Izstādes atklāšana 21. oktobrī 16:00 dienā, vairāk par izstādē apskatāmo stāsta LNKC tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Sarunas laikā Linda iepazīstina arī ar ideju novembrī Cēsīs rīkot semināru saistībā ar nemateriālo kultūras mantojumu.

Kad naktis kļūst garākas par dienu un pār zemi nolaižas migla, ir pienācis veļu laiks. Atdarās vārti, un ciemos ierodas senču gari. Tad saimniekam ir jārīko veļu mielasts.

Tādēļ šo svētdien, 23. oktobrī, iestājoties krēslai, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Hernkūtiešu saiešanas namā 18:00 vakarā būsit gaidīti Veļu vakarā, kur kopā ar folkloras kopām "Grodi" un "Garataka" varēsit piedalīties senču godināšanā. Līdzi jāņem mielasts veļiem, kā arī veļu laika dziesmas un rotaļas. Vairāk informācijas brivdabasmuzejs.lv

Raidījuma izskaņā - neliels ieraksts no diska "Suitu kāzas. Precības un kāzu dziesmas" prezentācijas pasākuma Alsungā, kur pabija arī "Klasikas" kolēģe Zane Prēdele.