Aizvadītajā nedēļā Rīgā viesojās indiešu klasiskās mūzikas meistars, sāroda spēles virtuozs Ustads Amdžads Ali Hāns, lai kopā ar dēliem sniegtu vērienīgu koncertu Rīgas Kongresu namā. Koncertdienas rītā Amdžads Ali Hāns sniedza meistarklasi Mūzikas akadēmijas studentiem.

Meistarklasē Ustads Amdžads Ali Hāns stāsta, ka mūzika ir ļoti plašs jēdziens. "Par mūziku ir sarakstītas daudzas grāmatas. Mūzika ir dāvana no Dieva, un katram cilvēkam ir atšķirīga izpratne par to." Amdžads Ali Hāns paskaidro, ka viņa mūzikas mācīšanas metode neesot balstīta grāmatās. Kas ir mūzika, viņam esot iemācījis tēvs – viņa guru. Meistars atzīst, ka nespējot izlasīt nevienu grāmatu. No lasīšanas viņam galvā skan mūzika un nākot miegs, arī matemātika uz papīra viņam nepadodoties, bet to viņš saprot caur mūziku.

Amdžads Ali Hāns vēsta, ka pasaulē esot divas mūzikas – pirmkārt, tā ir skaņa – simfonijas, vijoles, čella, ģitāras, tablas, kā arī cilvēka paustā skaņa.

Meistars stāsta, ka sāroda spēlē viņi dziedot caur instrumentu, viņiem neesot rakstīto nošu, lai gan viņi respektējot Eiropas mūziku. Amdžads Ali Hāns apbrīnojot mūziķus, kuri spēlē pēc notīm. Viņš arī tā gribētu, bet lasīšana neesot viņa stiprā puse. Viņš daloties mūzikā, kuru piedzīvo uz vietas. Nekas neesot iepriekš sagatavots – skaņa esot savienota ar Dievu. Otrkārt, mūzika esot saistīta ar valodu – tās ir dziesmas, kas tekstu dēļ mēdzot kļūt ļoti populāras. Salīdzinoši mazāk cilvēku saprotot mūziku bez teksta. Skaņa, tāpat kā zieds, smarža, garša, nepiederot nevienai reliģijai, tā piederot Dievam, un, kā mācijis viņa guru, pasaulē esot tikai viens Dievs, kas piederot mums visiem.

Bet instrumentālās tautas mūzikas eksperts Ilmārs Pumpurs jau otro gadu Skrīveros rīko Tautas mūzikas instrumentu sesijas. Sesijas pieejamas jebkuram interesentam, kurš vēlas apgūt kāda no piedāvāto instrumentu spēles pamatiem. Sarunā viņš iepazīstina gan ar sesijās pieejamo instrumentu klāstu, gan atzīst, ka interesentu lokā esot arī folkloras kopu vadītāji. Nākošajai sesijai, kas notiks no nākošā gada februāra, var pieteikties jau tagad. Savukārt pašlaik notiekošajai sesijai varot pievienoties tie, kuriem ir nelielas priekšzināšanas attiecīgā instrumenta spēlē. Šīs sesijas gala rezultāts būšot novērtējams noslēguma koncertā decembrī. Sīkāka informācija - www.muzikanti.lv.

Kopš marta kultūras centrs I-Dejas Māja ir pārcēlies jaunās telpās. Kā vēsta centra nosaukums, tad piedāvātās nodarbības lielākoties saistītas ar dejošanu. Plašajā deju sarakstā katrs dejot gribētājs atradīs sev ko piemērotu. Īru deja, salsa, Argentīnas tango, capoeira, afrikāņu dejas un steps ir tikai daži no piedāvāto deju nodarbību nosaukumiem.

I-Dejas Mājā notiek arī citas aktivitātes iekšējās harmonijas un līdzsvara gūšanai. Tā, piemēram, jau šovakar, 6. oktobrī, 18:00 sākas balss meditācijas nodarbību cikls “Mana balss”, ko vada režisore un drāmas pedagoģe Sanita Duka un etnomuzikoloģe Aiga Sprindža. Sīkāk par autentiskās balss meklēšanu improvizācijā un tradicionālajā dziedāšanā stāsta Sanita un Aiga.

Visbeidzot, uzzinām, kādi ir šīs nedēļas saistošākie notikumi tradicionālās mākslas pasaulē.