Šonedēļ Etnovēstīs Meteņdienas pasākumi. Atskatāmies uz Meteņu ķekatu masku meistardarbnīcu Līgatnē, kā arī stāstām par pavasara gaidīšanas svētkiem arī citur.

Latviešu kultūrtelpā maskām un maskošanās tradīcijām ir nozīmīga vieta. Tikpat daudzveidīgi kā novadu tautastērpi ir arī masku gājieni, maskoto izdarības un arī pašu maskoto ļaužu nosaukumi. Latvijā to ir vairāk kā 70 - čigōni, miežvilki, vastlāvji, kōzu čigani, ķuļi, budēļi, ķekatas, kurcumi, miežvilki, galenkas, dādi, tatari, kaitys, spokstiņi u.c.

Pagājušosestdien Līgatnes kultūras namā sievietes bija aicinātas piedalīties Meteņu ķekatu masku meistardarbnīcā, kas iecerēta, kā gatavošanās gaidāmajam XVII Starptautiskajam Masku tradīciju festivālam, kas šogad notiks no 19. līdz 21. februārim Madonā. Meistardarbnīcas iniciatorei fotogrāfei Aijai Bley šī ideja radās, uzsākot fotoprojektu par spēcīgām latviešu sievietēm. Kā ievadlekcijā atklāja meistardarbnīcas vadītāja Gunta Siliņa-Jasjukēviča, tad Lejaskurzemes sieviešu maskošanās jeb ķekatas ir auglības, spēka un prieka veicināšanas rituāls.

Par Zemgales vīriešu pavasara maskošanās tradīciju jeb budēļiem un par gaidāmo masku tradīciju festivālu Madonā raidījumā stāsta arī Jānis Jasjukēvičs.