Šajā raidījumā vairāk par notikumiem Eiropas Ziemeļvalstu Tradicionālās mūzikas konferencē Nordtrad, kas šogad norisinājās Vīlandē, tepat Igaunijā. Atskatāmies uz konferencē piedzīvoto un aprunājamies ar tur satikto etnomuzikoloģi Zani Pērkoni, kura pašlaik studē starptautiskajā pasaules mūzikas maģistrantūras programmā GLOMAS.

Ar dūdu skaņām Vīlandes igauņu tradicionālās mūzikas centrā iesākās XXI Nordtrad konference. Kopš 1989. gada, kad Tartu universitātes Vīlandes Kultūras akadēmijā dibināta Tradicionālās mūzikas programma, Vīlandes pilsēta gadu gaitā kļuvusi par folkmūzikas Meku. Būtisks ieguvums ir pirms astoņiem gadiem atvērtā tradicionālās mūzikas koncertzāle, kur akustikas risinājums īpaši pielāgots folkmūzikas atskaņošanai. Konferences ievadrunu Vīlandes mērs Ando Kivibergs (Ando Kiviberg), kurš pats spēlē dūdas, pabeidz ar vārdiem, ka pašlaik Igaunijas folkmūziķi sakauj popmūziķus, norādot uz grupu Trad.Attack! un Curly Strings panākumiem.

Nedaudz par pašu Nordtrad – tā ir starptautiskā Skandināvijas un Baltijas valstu mūzikas augstskolu tīkla NORDPLUS apakšvienība, kas apvieno tradicionālās mūzikas augstākās izglītības programmas un skolas – no nākošā gada Nordtrad tīklā būs jau 18 augstskolas no 7 valstīm. Katru gadu Nordtrad konferenci organizē kāda cita augstskola – Vīlandes Kultūras akadēmijai šāds gods jau trešo reizi.

Piecas konferences dienas ir visnotaļ intensīvas – studenti apmeklē pasniedzēju piedāvātās meistarklases, grupu mēģinājumos apmainās ar melodijām un gatavojas noslēguma koncertam, savukārt pasniedzēji sapulcēs dalās ar savām tautas mūzikas pedagoģiskajām prasmēm. Katru vakaru noris aktīva saspēlēšana un dancošana, kā arī sniegti dažādi koncerti. Kā viesmākslinieki konferencē uzstājās jau minētais igauņu lepnums Trad.Attack!, kā arī daudzsološā jaunā māksliniece Mārja Nūta (Maarja Nuut), kuras otrā albuma Une Meeles izdošana gaidāma vasarā. "Etnovēstīs" nedaudz atskaņojam albuma ievadskaņdarbu Kargus. Bez spilgtā koncerta Mārja konferencē sniedza arī iedvesmojošu meistarklasi igauņu plakanpēdas dancī.

Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam, arī Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas studenti un koka pūšamo instrumentu spēles pasniedzēja Ieva Nīmane piedalījās Nortrad konferencē. Noslēguma koncertā kā atsvaidzinošs kontrasts skandināviskajām melodijām ieskanējās pa kādai latviskai dziesmai, piemēram, Ilona Dzērve zviedru, norvēģu, dāņu un igauņu grupas biedriem bija iemācījusi dziesmu "Alus dzērājiņa"...

"Etnovēstis" Vīlandē satika arī etnomuzikoloģi Zani Pērkoni, kura pašlaik studē starptautiskajā pasaules mūzikas maģistrantūras programmā GLOMAS.

"Nordtrad pasākumos izmantoju iespēju nebūt kopā ar saviem "globālajiem draugiem", jo šeit ir ilgotā iespēja satikt Latvijas draugus, pēc kuriem, dzīvojot Somijā, esmu tik ļoti noilgojusies," sarunas sākumā atzīstas Zane, kura jau trešo gadu dzīvo un studē Somijā, kurp sākotnēji devusies apmaiņas programmas ietvaros pēc bakalaura grāda iegūšanas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

"Starptautiskā programma GLOMAS ir globālās mūzikas maģistra programma, kas izdveidota, sadarbojoties Sibēliusa Mūzikas akadēmijai Somijā un Karaliskajai Mūzikas akadēmijai Dānijā. Tā ir nodaļa, kurā jebkurš, kurš vēlas būt piederīgs pasaules mūzikai, var mēģināt iestāties, jo šeit studē jaunieši no visas plašās pasaules," atklāj Zane un īsti pastāsta par saviem eksotiskajiem kursabiedriem. Viņa pati raibajā kompānijā ienes vēsmas no Latvijas.

Vaicāta par studiju programmas mērķiem, mūziķe stāsta: "Liela daļa studiju programmu saistīta ar pētnieciskajiem darbiem, un jau šobrīd jādomā, kāds būs mūsu noslēguma projekts, jādodas lauka pētījumos. Vēl pati neesmu izlēmusi, kurp doties, jo atvērta ir visa pasaule. Piemēram, tie studenti, kuru bāzes vieta ir Orhūsa, dodas uz Mali."

Kā iespējams iestāties GLOMAS programmā?

"Iespējams doties uz iestājeksāmeniem jebkurā no abām valstīm - gan Somiju, gan Dāniju. Pati izturēju konkursu, kas tika rīkots Malaizijā, un tas bija ļoti liels - biju pārsteigta, ka viņiem bija vajadzīga ganu meitene no Latvijas," smej Zane, kura iestājeksāmenos dziedājusi arī savas dziesmas.

"Somijas valdība ļoti atbalsta savus studentus, tāpēc man par studijām pat maksā," priecīga atklāj Zane Pērkone, kura studiju laikā iesaistījusies arī kantri un svinga ansablī, gūstot jaunu pieredzi.

Gaidīsim Nordtrad konferenci atkal nākošgad, ko šoreiz rīkos Stokholmas Karaliskā Mūzikas akadēmija. Lai izdodas!

_ _ _ _

Trešdien, 27. aprīlī, plkst. 17.00 JVLMA 231. telpā turpināsies diskusija par tradicionālās mūzikas interpretāciju. Šoreiz saruna notiks angļu valodā, jo diskusijā iesaistīsies austriešu dziedātāja, muzikante un etnomuzikoloģe Daniela Mairlehnere (Daniela Mayrlechner). Sarunas būs brīvas un turpināsies danču vakarā Akmens zālē, kur ermoņikas spēlēs Oskars Patjanko un pievienoties aicinās arī citus.