Visā Latvijā turpinās Dziesmu svētku dalībnieku atlases skates. Tāpēc šoreiz visupirms aicinām klausīties reportāžu no Ogres, kur 10. un 11. martā Kultūras centrā pulcējās 63 orķestri no visiem Latvijas novadiem.

Bet pagājušajā nedēļā Rīgā, Latvijas Universitātes aulā, repertuāra pārbaudes un svētku dalībnieku atlases skates sākās arī koriem.

***

Jau otros svētkus pēc kārtas pūtēju orķestru programmas veido tikai latviešu komponistu oriģināldarbi un aranžējumi pūtēju orķestrim. Un tieši tāda ir arī skates programma, kurā skan gan pūtēju orķestru Dižkoncerta repertuārs, gan arī noslēguma koncertā Mežaparkā iekļautie skaņdarbi.

Gan 10., gan 11. martā Ogres Kultūras centrā piedalījās 63 orķestri no visiem Latvijas novadiem, kuri startēja sadalīti pa četrām grūtības pakāpēm. Skates rezultāti publicēti Nacionālā Kultūras centra mājas lapā.

Gulbenes Mūzikas skolas pūtēju orķestri Donāta Veikšāna vadībā apsveicam ar 1. vietas diplomu III grupā. Tūlīt pēc skates Inta Pīrāga uz sarunu aicinājusi divas orķestra mūziķes - Anniju un Paulu.

Gluži tāpat kā gulbenieši, arī Kokneses Kultūras nama pūtēju orķestris startēja III grupā, tiekot pie 2. vietas diploma. Uzklausām diriģentu Ziedoni Puķīti un trompetistu Kārli Rihteru.

Līdz ar to, ka pirmajā dienā pūtēju orķestru skates notika vienlaicīgi divās zālē, kolektīvus klausījās un vērtēja divas žūrijas, un tajās līdzās latviešiem darbojās arī diriģenti no Igaunijas. Taču lielāko smagumu iznesa žūrija, kuras priekšsēdētājs bija Atvars Lakstīgala. Vienā no pārtraukumiem ieklausāmies arī viņa teiktajā.

Pūtēju orķestru skatēs Ogrē uz sarunu aicināta arī Limbažu kultūras nama pūtēju orķestra "Lemisele" diriģente Māra Zandersone, kā arī divi dalībnieki ar atšķirīgu pieredzi orķestrī - Markuss un Antons.

2. vietu savā grupā, atpaliekot vien par diviem punktiem, izdevās iegūt Salacgrīvas kultūras nama orķestrim "Enkurs". Uzklausām divus tā trompetistus - Gvido Jēkabsonu un Arni Šmitiņu.

Konkursa fināls paredzēts 2. jūnijā Lielajā ģildē, un tiešraidē tas būs dzirdams arī "Klasikā" - gluži tāpat kā 3. jūlija pūtēju orķestru koncerts "Pieskāriens laikam" un 6. jūlija "Dižkoncerts", kas notiks Esplanādē.

***

Ja pūtēju orķestriem atlases skates jau noslēgušās, koriem pagājušajā nedēļā ar Rīgas pilsētas kolektīvu priekšnesumiem tās tikai sākušās.

Žūrijai, kuras kodolu veido Dziesmu svētku virsdiriģenti, priekšā atbildīgs darbs vairākām nedēļas nogalēm, jo 20 Latvijas vietās jānoklausās teju 400 koru un jāvērtē to sniegums noslēguma koncerta "Zvaigžņu ceļā" repertuārā. Ar kādām vēlmēm žūrija dodas šajā tūrē? Par to stāsta Agita Ikauniece un Gints Ceplenieks, kuri klausījās un vērtēja Rīgas korus jau pirmajā skates dienā 17. martā Latvijas Universitātes aulā.

Šai pirmajai dienai treknu punktu pielika astoņi Rīgas vīru kori ar Latvijas Universitātes vīru kori "Dziedonis" pašā noslēgumā. Pēc kora trim dziesmām, kuras diriģēja gan mākslinieciskais vadītājs Uldis Kokars, gan diriģents Einārs Verro, uz sarunu aicināts pulciņš vīru ar ļoti atšķirīgu stāžu un pieredzi korī. Starp viņiem arī jaunais kormeistars Oskars Jeske.

Pirmie skates rezultāti jau publicēti Nacionālā kultūras centra mājas lapā, un "Dziedonis" ieguvis augstākās pakāpes diplomu, dalot vienādu punktu skaitu ar "Frachori" un ierindojoties aiz "Gaudeamus" un "Tēvzemes".

Iespaidi no koru skatēm Latvijas reģionos skanēs arī kādā no turpmākajiem raidījumiem, bet šoreiz vēl stāsts par dziesmu, kura iekļauta svētku noslēguma koncertā "Zvaigžņu ceļā". Māras Rozenbergas sagatavotajā sižetā - tikšanās ar Goda virsdiriģentu Edgaru Račevski, atgādinot Valtera Kaminska un Imanta Ziedoņa "Mūžu mūžos būs dziesma" vēsturi.