Piecas piedevas, vācu klausītāju gaviles un jūsmīgas laikrakstu recenzijas... Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas orķestris, diriģents Andris Vecumnieks un divi pianisti – Georgijs un Andrejs Osokini tikko burtiski apbūruši Berlīnes publiku festivālā Young Euro Classic. 

Koncerts notika  20. augustā, prestižajā Berlīnes Koncerthaus Lielajā zālē. Klausītāju sēdvietas bija pārpildītas, un visi ar lielāku vai mazāku interesi gaidīja, ko šis koncerts nesīs. Bija skaidrs, ka skanēs Rahmaņinova Otrais un Trešais klavierkoncerts, Rolanda Kronlaka otrā redakcija skaņdarbam Under pressure un Jāņa  Mediņa Daina Fadiezmažorā Madaras Pētersones instrumentācijā.

Festivāls Young Euro Classic norisinās jau 17. reizi, ik gadu augustā, ik gadu Berlīnes Konzerthaus. Šogad koncerti notiek no 17. augusta līdz 3. septembrim. Festivāla galvenā devīze - "Kvalitāte plus entuziasms!" Un neapšaubāmu kvalitāti ik gadu garantē pasaulē jau pazīstami un izcili trīs jauniešu orķestri: tie ir Gustava Mālera Jauniešu orķestris, Eiropas savienības jauniešu orķestris un Šlēzvigas-Holšteinas Jauniešu simfoniskais orķestris. Un līdzās tiem, protams, trīs izcili diriģenti – Filips Jordans, Vasilijs Petrenko un Kristofs Ešenbahs.

Ikgadējo viesu skaits ir plašs, ikreiz domāts par īpašiem viesmāksliniekiem, bet festivālā ir arī debitanti – jauniešu orķestri no Bulgārijas, Rumānijas-Moldovas un Kazahstānas. Šogad pēc zināma pārtraukuma atkal uzaicināti orķestri no Baltijas valstīm – Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijas orķestris un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskais orķestris.

Intervijā Signei Lagzdiņai par koncerta pēcsajūtu, koncerta atklāšanas skaņdarbu jeb festivāla himnu un vēl citiem iespaidiem vēsta Andris Vecumnieks, kurš, kā raksta Der Tagesspiegel, "savas aitiņas jeb ganāmpulku prot iekvēlināt ar muzikālu kaislību un degsmi".

Uzklausām arī muzikologu Borisu Avramecu, kuram izdevās apmeklēt divus festivāla koncertus.

Iepazīstamies arī ar Latvijas Mūzikas akadēmijas orķestra patronu – vācu aktieri Dītrihu Mataušu (katram orķestrim, kurš piedalās Young Euro Classic, ir savs patrons). Gan sarunā, gan uzrunā pirms koncerta Dītrihs atklāj, ka brīdī, kad viņam piezvanīts un lūgts sadarboties ar Latviju, viņš par mūsu valsti neko daudz nav zinājis. Uz Latviju viņiem ieteikusi atbraukt dzīvesbiedre. Un tā pirms mēneša Dītrihs Mataušs devies krāšņā ceļojumā uz Latviju, aptverot Kuldīgu, Tukumu, Jūrmalu, Bausku, Saulkrastus, Cēsis un Rīgu.

Vislielākā mīkla vācu aktierim ir šāda: kā skolotāji Latvijā var pelnīt tik maz, un tomēr - izdzīvot...

Visbeidzot, arī abu pianistu, publikas mīluļu - Andreja Osokina un Georgija Osokina teiktais. Starp citu, Der Tagesspiegel slavinošajā recenzijā par viņiem citstarp sacīts tā: "Salīdzināt abus pianistus ir neiespējami – tā ir kā izvēle starp baltvīnu un sarkanvīnu."

Pēc koncerta nejauši satikts arī reiz Mūzikas akadēmijā studējošais altists Janeks Niklavičs, kurš atklāj, kā viņam sokas Berlīnē un pauž savas pārdomas gan par koncertu, gan festivālu.