Jau pirmdien, 8. maijā, ar īpašu koncertu Latvijas Radio I studijā un "Klasikas" tiešraidē savu rezidences laiku Latvijas Radio sāks trio Art-i-Shock – čelliste Guna Šnē, pianiste Agnese Egliņa un sitaminstrumentu virtuoze Elīna Endzele.

Par godu šī gada ciešajai sadarbībai, ansamblis sagatavojis koncertprogrammu ar "Klasikas" zīmīgo moto – "Mode mainās. Klasika paliek", turklāt trāpīgu transformāciju ieguvis arī trio nosaukums – 8. maija koncertafišās tas lasāms šādi: Art-i-Klasika.

Sestdienas rītā par šo skaisto projektu plašāk vēsta "Klasikas" direktore Gunda Vaivode, trio dalībnieces - Guna, Agnese un Elīna, kā arī 8. maija koncerta dalībnieks, senās mūzikas specs Guntars Prānis.

Lai gan rezidences mākslinieka statuss daudzviet pasaulē jau sen kļuvis par pašsaprotamu tradīciju, Latvijā tas ir jaunums. "Arī kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem kas tāds vēl nav bijis, savukārt mēs par to esam domājuši jau sen," atklāj Gunda. "Tas patiesi nav nekāds lielais jaunums - festivālos, koncertorganizācijās jau sen pastāv rezidences mākslinieki.

Un, ja tā padomājam - kas tad savulaik bija Haidns Ešterhāzi galmā, ja ne rezidences komponists?

Eiropā tādi mākslinieki ir gan Lucernas festivālā, gan citviet. Ja runājam par radiostacijām, tad BBC, kuru mums allaž min kā labo piemēru, arī ir šādi mākslinieki. Piemēram, BBC Radio 3 raidstacijai ir t.s. jaunais mākslinieks, kas tiek atbalstīts, savukārt BBC Radio 2 - rezidences mākslinieks, kuram tiek maksāta pamatīga stipendija - 15 000 mārciņu dzīvošanai un vēl 20 000 klāt tad, ja kaut ko rada... Tā ka esam ļoti pateicīgi, ka, gaidot Latvijas simtgadi, beidzot arī mums ir iespēja papildināt sava arhīva jeb skaņu ierakstu krājumu ar kvalitatīvu latviešu mūziku, pasūtinot autoriem jaundarbus, kas adresēti speciāli ansamblim Art-i-Shock, un meiteņu interpretācijā iegūt arī labus Rietumeiropas klasiskās mūzikas ierakstus."

Gunda Vaivode neslēpj - izšķiršanās par labu tieši Art-i-Shock kā rezidences ansamblim notikusi pēc Ziemassvētku koncerta decembrī, kas ticis pārraidīts Eiroradio tiešraidē.

Pēc šī koncerta Eiroradio kolēģi atsūtīja pacilājošu e-pastu, ka meitenes bijušas ļoti labā līmenī, atraktīvas, azartiskas, arī programma bijusi atbilstoša, un viņi turpmāk priecātos redzēt šī ansambļa vārdu piedāvājumā. Kā viņi atzina, "tie Eiroradio kolēģi, kuri neizvēlētos raidīt šos ierakstus, būtu traki"...

Starp citu, arī pagājušo gadu, kas bija "Klasikas" 20. jubilejas gads, sākām tieši kopā ar Art-i-Shock - meitenes piedalījās mūsu jubilejas koncertā, tā ka var teikt, ka draudzība iesākusies jau sen."

Kā tapusi repertuāra izvēle? "Tikāmies ar meitenēm, savstarpēji diskutējām, e-pastos finalizējām. Gribējām vienu programmu, kurā iekļauta tikai latviešu mūzika - tā skanēs 13. novembrī. Izrādās, ka trio ar oriģinālskaņdarbiem ir krietni lutināts - daudzi komponisti jau uzrakstījuši darbus tieši šim ansamblim, tā ka mums nācās lūkot pēc tiem, kuri vēl to nav darījuši. Atradām Georgu Pelēci, kura jaundarbs skanēs 8. maijā, kā arī Santu Ratnieci un Arturu Maskatu. Un vēl 8. maijā skanēs mazs un skaists "nieciņš" no Zigmara Liepiņa - "Ķiršu lietus" Jāņa Ķirša aranžējumā. Starp citu, visiem autoriem šogad ir lielāka vai mazāka, taču apaļa dzimšanas diena."

LR3 direktore atzīst - tieši repertuāra paplašināšana būs pats galvenais rezidences laika ieguvums: "Gan jaundarbu, gan ierakstu radīšana būs izdevīga abām pusēm. Vasarā meitenes veidos apomīgu ierakstu programmu, ko sadarbībā ar mūzikas izdevniecību "Skani" producēsim tvarta formātā. Otra lieta - ierakstu studija ir interesanta vide, jo ne tik bieži mākslinieki savu veikumu iemūžina tieši ierakstu studiijā. Biežāk tas notiek koncertzālēs. Studija ir ļoti īpaša vide, tā ka "sterilie ieraksti" ir liela greznība. Treškārt, augs trio starptautiskā atpazīstamība. 8. maija koncertu piedāvāsim Eiroradio apritē, un videostraumējums būs redzams Eiroradio platformā Euroradio 2See."

Ko rezidences statuss nozīmē pašam ansamblim?

"Mūsu rezidence galvenokārt izpaužas tādējādi, ka tiek piepildītas diezgan trakas idejas - varam ļauties eksperimentiem un domu sprādzieniem, atļauties daudz ko vairāk, nekā pirms tam vispār bijām plānojušas, jo Gunda Vaivode rezidences ansambļa idejā ir ļoti pretimnākoša - sak', lai tikai domājam, kā vēl pārsteigt klausītājus un attaisnot mūsu nosaukumu, kurā iekļauts vārdiņš "šoks"," uzsver Agnese Egliņa.

Guna Šnē: "Manuprāt, rezidence šajā gadījumā ir labie apstākļi - ka mūziķiem tiek dota pilnīga brīvība idejām, pilnīga brīvība fantāzijām par to, ko vēlamies realizēt. Arī sadarbības ideja ar citiem mūziķiem nāca no Gundas. Tas ir brīnišķīgi - ka varam padomāt, ar ko vēlamies sadarboties, kurā virzienā doties. Tā patiesi ir reta iespēja."

Pirmajā koncertā meitenes muizcēs kopā ar senās mūzikas profesionāli Guntaru Prāni, kurš spēlēs rataliru. "Par meiteņu priekšlikumu biju ļoti pārsteigts! Jau Lielās mūzikas balvas koncertā bijām blakus numuros, tā ka kaut kādas sarunas jau sāka raisīties, bet vienalga - tas bija ļoti liels pārsteigums! Man prieks būt aizraujošajā, jaunajā ampluā kā spēlmanim. Ratalira - tas ir kā okeāns, kurā ļoti daudz apslēpts, un kurā tikai peldot un rosoties atklāj arvien vairāk arī par sevi, kas ir ne mazāk interesanti."

Sarunas gaitā trio mūziķes detalizēti atklāj programmas ieceri, skaņdarbu izvēles apsvērumus un citas interesantas nianses.