Vizmas Zvaigznes reportāža no 11. Starptautiskajiem latviešu jauno mūziķu meistarkursiem Siguldā klausītāju uzmanībai piedāvā emocijas, sajūtas, viedokļu karuseli un, protams, mūziku.

No 1. līdz 9. jūlijam dažādu pasaules valstu jaunie mūziķi un pasniedzēji satikās meistarkursos Siguldas Mākslu skolā "Baltais flīģelis", lai pilnveidotu savu profesionālo meistarību lekcijās, semināros, diskusijās, individuālajās nodarbībās un grupu nodarbībās.

Meistarkursu idejas tēvs ir Mārtiņš Štauvers. Sarunā ar Vizmu Zvaigzni viņš stāsta par to vēsturi, neticamo nonākšanu Latvijā un savu žurnālista pieredzi 65 gadu garumā.

"Meistarkursi ir iespēja apgūt mūziku un iedzīvoties šajā pasaulē ārpus formālajām izglītības iestādēm. Šeit satiekas visi: gan iesācēji, gan profesori, un visiem ir iespēja sazināties, dzīvot sabiedrisku dzīvi. No tā visa staro liels gaišums!"

Par savu dienaskārtību meistarkursu laikā stāsta topošā dziedātāja Laura Štoma, Dārziņskolas audzēknis Kārlis Gunārs Tirzītis un savas domas par meistarkursu norisi pauž pedagoģisko lekciju vadītāja Rūta Kanteruka, kura šajā projektā piedalījusies vairākkārt: šis ir pirmais gads, kad viņai uzticēts vadīt pedagoģiskās lekcijas.

Novērots, ka daļa dalībnieku meistarkursos atgriežas jau citā - pedagoga statusā. Tāds ir arī balss un elpas treneris Artūrs Burke, kurš raidījumā stāsta par savu pieredzi šajos meistarkursos un to plašajām radošajām iespējām. Sava pieredze ir arī čellistam Mārcim Kuplajam, kurš 2002. gada vasarā meistarkursos piedalījies kā dalībnieks, bet nu tajos iesaistījies kā skolotājs.

"Te valda fantastiska mūzikas gaisotne un darba atmosfēra: eksistē tikai mūzika, visi dzīvojam tajā," stāsta čellists Mārcis Kuplais, vaicāts, kas īsti ir maģiskais meistarkursu pievilkšanas spēks.

Šogad meistarkursu moto bija “Latviešu mūzika un mūziķi pasaulē”; tie apvienoja Eiropas valstu un citu kontinentu valstu jaunos mūziķus radošā darbā un muzicēšanā 40 izcilu latviešu mūziķu / pasniedzēju (gan no Latvijas, gan Vācijas, Šveices, Austrālijas, ASV un Meksikas) vadībā. No Latvijas uz meistarkursiem tika aicināti mūzikas vidusskolu audzēkņi, mūzikas augstskolu studenti, mūzikas izglītības iestāžu pedagogi un citi interesenti.

Katru vakaru koncertzālē notika pasniedzēju un meistarkursu dalībnieku koncerti, kas bija brīvi pieejami jebkuram interesentam. Mūziķi tikās labvēlīgā, neformālā gaisotnē, lai kopīgi muzicētu, atpūstos, nodibinātu kontaktus un izveidotu turpmākās sadarbības iespējas.

"Jūtos ļoti laimīga! Ir TĀDS prieks par jaunajiem mūziķiem, ka viņi šajās dienās meklējuši jaunus veidus, kā muzicēt, savstarpēji sadraudzējušies. Zinu, ka labās emocijas un labie darbi turpināsies līdz nākamajiem meistarkursiem," uzsver meistarkursu galvenā organizētāja, komponiste Dace Aperāne, kura intervijā "Klasikai" atklāj arī to, kā radusies doma par šī gada meistarkursu tēmu “Latviešu mūzika un mūziķi pasaulē”.