Pasaulē slavenākā latviešu komponista Pētera Vaska 70. jubileja plaši tika svinēta aizpērn, bet labām idejām taču nav nepieciešami apaļi skaitļi.

16. aprīlī Vasks atzīmēs jau 72. gadskārtu, un pēc koncertzāles “Cēsis” ierosmes aprīlis tiek pasludināts par Pētera Vaska mūzikas mēnesi, un 7., 12. un 28. aprīlī te notiks pirmais festivāls, kura centrā – Vaska mūzika.

Vaicāts, vai patīk, ja cilvēki zina, kad Vaskam dzimšanas diena, komponists sirsnīgi nosmej bārdā: “Varbūt ielasmeitas kāda iemesla dēļ gadus slēpj, bet ko nu tur liegties – jā, mana dzimšanas diena ir aprīļa vidū, laikā, kad pasaulē nākuši dažādi tirāni – Napoleons, Ļeņins, Hitlers un Hruščovs.”

Vasks un Cēsis ir divi cieši savīti jēdzieni, vēl jo vairāk tāpēc, ka desmit kilometru attālumā no Cēsu centra ir Vaska lauku nams. “Vasara noteikti jāizdzīvo laukos, un, ja vēl mums pašiem mazs namiņš, kur arī instruments... Turpat netālu ir arī manas māmiņas dzimtā puse,” saka Vasks un atzīstas, ka Cēsu koncertzāle viņam kļūst aizvien mīļāka: “Te ir laba vieta kamermūzikai, arī nelieliem orķestriem. Un te vari redzēt, sajust mūziķus – viņi elpo kopā ar skatītājiem. Arvien vairāk iemīlu šo mājīgo, sirsnīgo vietu, arī klausītāji te ir diezgan jauki. Tā vispār man šķiet fantastiska lieta – katra no mūsu reģionālajām koncertzālēm ir kā bāka, kas ar savu gaismu tālu apgaismo katru novadu.”