17. jūlijā Francijas Radio festivālā Monpeljē un 18. jūlijā Tulūzā Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga diriģēja Tulūzas Kapitolija orķestri, savukārt uz godpilno orķestra vieskoncertmeistara posteni šajā programmā tika aicināts LNSO koncertmeistars Georgs Sarkisjans.

Koncerta programmā bija Antonīna Dvoržāka Čellkoncerts, kur solo spēlēja franču jaunā zvaigzne Edgārs Moro (*1994), un Dmitrija Šostakoviča īpatnējā 12. simfonija "1917", kas iekļāvās festivāla tēmā "Revolucionāri skaņdarbi un 1917. gads" un ko Latvijas klausītāji LNSO un Andra Pogas lasījumā novērtēja 31. martā Liepājas starptautiskā zvaigžņu festivāla noslēguma koncertā koncertzālē "Lielais dzintars".

Tulūzas Kapitolija orķestri uzskata par vienu no pieciem labākajiem Francijas orķestriem. Andra Pogas sadarbība ar šo kolektīvu sākās 2016. gadā, un kopš tā laika Poga vairākkārt ar lieliem panākumiem stājies Tulūzas orķestra priekšā, toskait 2016. gada Francijas Radio festivālā Monpeljē, Hektora Berlioza "Fantastiskās simfonijas" atskaņojumā aizvietojot kolektīva māksliniecisko vadītāju Tuganu Sohijevu.

Sestdienas Rīta intervijā Andris Poga stāsta par viesošanos pie Tulūzas Kapitolija orķestra diriģenta pults Francijas Radio festivālā Monpeljē, kas savulaik viņam kļuva par spožās starptautiskās karjeras atspēriena punktu pēc absolūtās uzvaras Jevgeņija Svetlanova diriģentu konkursā 2010. gadā.

"Sajūta, ejot par Šarla de Golla esplanādi, raisa atmiņas, kā bija ne tikai 2010.gadā, bet arī vairākas reizes pēc tam. Monpeljē ir un paliks īpašs ģeogrāfisks punkts manā dzīvē," uzsver Andris, kurš pirmoreiz ar Tulūzas Kapitolija orķestri satikās 20166. gada martā.

"Jau pēc pirmā mēģinājuma sapratu, ka runājam vienā valodā. Tulūzas orķestris pieskaitāms ļoti jaudīgiem orķestriem - viss šeit funkcionē uz augstas emocionālas temperatūras pakāpes. Katrā ziņā ar Tulūzas orķestri Monpeljē koncertzālē ir spēlēt ļoti patīkami."

Andris arī aicina uz festivālu "LNSO vasarnīca", kas notiks augusta beigās Cēsīs, un apraksta LNSO gaidāmo viesošanos vienā no lielākajiem Francijas vasaras festivāliem Rokdanteronā: "Francijā ir daudz vasaras festivālu, un šim festivālam ir fenomenāla radošā komanda. Tas notiek mēneša garumā, parkā, ar lielisku dabīgo akustiku un 2000 skatītāju vietām. Tajā nozīmīga vieta atvēlēta klaviermūzikai, un, paskatot dalībnieku sarakstus, redzams, ka beidzamo divu trīs gadu laikā te piedalās jebkurš pasaulē pazīstams pianists.

Ļoti priecājos, ka kopā ar LNSO mums Rokdanteronā uzticēti divi vakari ar divām atšķirīgām programmām - LNSO prezentēs mūziku, kas padodas vislabāk.

Čaikovska Pirmo klaviekoncertu atskaņosim kopā ar Likā Debargu, Otro - ar Lukas Geņušas, tāpat spēlēsim simfoniju "Manfrēds", Dvoržāka Astoto. Tā ir īstā kombinācija īstajā vietā un īstajā laikā," pauž Andris Poga, kurš šajā festivālā jau viesojies divkārt - gan ar Lionas simfonisko orķestri, gan Maskavas Čaikovska simfonisko orķestri.

Savukārt Georgs Sarkisjans stāsta, ko nozīmē vācu skolu izgājušam Latvijas vijolniekam izmēģināt franču orķestra pirmās vijoles krēslu.

"Esmu spēlējis kamermūziku ar izciliem franču mūziķiem, vairākkārt bijis Francijā ar vācu orķestriem un ansambļiem, arī kopā ar LNSO. Bet šī bija pirmā reize, kad nokļuvu klasiska franču simfoniskā orķestra sastāvā," atklāj Georgs un uzsver, ka tas bijis ļoti interesanti, jo Francijas orķestri savā starpā atšķiras krietni vairāk nekā jebkuras citas Eiropas valsts orķestri. Piemēram, Tulūzai raksturīga lielāka gara brīvība.

Kādas īpašības tiek prasītas no pirmās vijoles šādā sastāvā? "Uzmanību! Tas pirmkārt.

Neko nezinu par šī ansambļa iekšējām attiecībām, atmosfēru, bet bija skaidrs, ka varu paļauties uz absolūto profesionālismu, jo Tulūzas orķestris atrodas virsotnē.

Un tad bija cilvēciskais faktors - Andris, kas man labi pazīstams, un darbi, kas zināmi. Muzicējot nebija nekādas spriedzes, bija vienkārši interesanti!"

Georgs arī aicina uz pirmo koncertu gaidāmajā koncertciklā "Visas Bēthovena sonātes" - koncerts iekļauts festivālā "LNSO vasarnīca" un notiks 26. augustā koncertzālē "Cēsis", kur Georgs saspēlēsies ar japāņu pianistu Keigo Mukavu. Tas būs brīnišķīgs piedzīvojums, jo tiks atskaņotas gan agrīnās sonātes, kas rakstītas pēc Mocarta paraugiem, gan pašas pēdējās, kas izteiksmes un vēstījuma ziņā ir kardināli atšķirīgas.

Sarunas atšifrējums: Ieviņa Ancena