"Patiesība nav skaļos vārdos, bet vienkāršībā un klusumā. Tas ir kā eksistēšana citā pasaulē un vēlēšanās, lai tā nebūtu cita pasaule."

29. jūlijā 50. dzimšanas dienā pieminam komponistu Robertu Liedi. Viņam šai saulē bija atvēlēti vien 39 gadi. Dzimis 1967. gada 29. jūlijā, un viņa mūžs pārtrūka 2006. gada 5. martā. Mācījies Emīla dārziņa mūzikas skolā, kur pirmie kompozīcijas pedagogi bija Imants Zemazaris un Ģederts Ramans. 1990. gadā Roberts Liede beidza Latvijas Mūzikas akadēmijas Ādolfa Skultes kompozīcijas klasi ar operu "Mazais princis", kuru Latvijas Nacionālajā operā iestudēja Viesturs Gailis. Roberts Liede strādāja par pedagogu Dārziņskolā un Rīgas 3.mūzikas skolā, bija mūzikas raidījumu režisors Latvijas Televīzijā, Mocarta biedrības Latvijā prezidents, pats spēlēja ansamblī "Mantojums".

Komponēt Roberts Liede sācis agri. Un viņa agrīnais radošais periods bijis ļoti intensīvs – jau līdz 1990.gadam Roberts Liede bija paspējis uzrakstīt vairāk nekā 50 skaņdarbu. Viņa daiļradi caurvijošs pavediens ir solodziesma – no pašas pirmās dziesmas ar Viļa Plūdoņa vārdiem "Ziemas pasaciņa" līdz pēdējam skaņdarbam – dziesmai ar Imanta Ziedoņa dzeju "Tu esi miers, miers, miers". Solodziesma augusi un mainījusies līdzi komponista radošajam rokrakstam.

2014. gadā izdevniecība Musica Baltica klajā laida Roberta Liedes bērnu dziesmu krājumu, kura ievadā lasām: "Kādam jābūt dziesmām, kuras piedāvājam klausīties bērniem? Ar labas dzejas vārdiem, lai valodas skaistumu mācītos. Ar atbilstošā intonācijā un pareizā akcentējumā izdziedamiem vārdiem, lai bērns saprastu, par ko tur īsti dzied. Ar pievilcīgu melodiju un izteiksmīgām, bet ne triviāli novalkātām intonācijām. Pa laikam arī ar kādu piedziedājumu vai sākumfrāzi, kurai gribas uzdziedāt līdzi. Un, protams, ar tēlaini spilgtiem, daudzveidīgiem klavierpavadījumiem, kuri spēj radīt gan vispārēju noskaņu, gan pievilcīgi kolorētu fonu, gan palaikam arī pavisam konkrēti skaņas ''uzzīmēt'' tekstā minētos dziesmas varoņus.Tas viss pilnā mērā piemīt Roberta Liedes bērnu dziesmu izlasē ietvertajām vokalajām miniatūrām, kuras godam ierindojamas latviešu komponistu bērnu dziesmas pamatfondā. Interesanti piezīmēt, ka lielākā daļa dziesmu ir sacerēta 20. gs. 80. gadu otrajā pusē, kad Roberts Liede vēl bija Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas profesora Ādolfa Skultes Kompozīcijas klases students, un šo dziesmu pirmais izpildītājs bija komponista jaunākais brālis Ivars Liede."

Bērnu dziesmas Roberts Liede komponēja vispirms, tad radās jaunības dziesmas ar sapņiem un mīlestību, vokālie cikli, kuros autora izteiksme no Guntara Godoņa dzejas asprātīgās interpretācijas pamazām pārtapusi par liriskas apceres un nopietnu pārdomu monologiem ciklos ar Ojāra Vācieša dzeju.

Kamermūzika, solo un kora dziesmas, bez operas „Mazais princis” arī opera-balets Salta pro nobis, divas simfonijas, instrumentāli koncerti, garīgā mūzika… Īpaši nozīmīgs ir viņa veikums Latvijas televīzijā, kur, būdams mūzikas raidījumu režisors (1990-2000), komponists veidojis raidījumu ciklu "Eiropas muzikālās pilsētas", iekopis dievkalpojumu translācijas televīzijā, pārraides "Mūzika svētdienā".

Roberta Liedes 50. dzimšanas dienā, viņu atceroties – neliela daļa no atstātās mūzikas: skaņdarbs "Aizejošā gaisma", ko spēlē Maija Prēdele un Inguna Puriņa, Ave Maria, ko dzied koris "Ogre" Jāņa Zirņa vadībā, "Poēma" klavierēm un stīgu orķestrim, ko atskaņo Mareks Graudiņš pie elektriskajām klavierēm un Latvijas Filharmonijas kamerorķestris Igora Žukova vadībā. Izskaņā – QusiValse ar ansambli "Mantojums".