"Šī gada jūlijā gan manā, gan koncertzāļu ērģeļu dzīvē bija liels un neaizmirstams notikums - jauno koncertērģeļu atklāšana, turklāt nevis tradicionālajā koncertzālē, bet gan vietā, ko sauc par koncertbaznīcu," stāsta Iveta Apkalna. 

Noibrandenburgas koncertbaznīca lepojas ar skaistu arhitektūru un vilina klausītājus ar lielisku akustiku jau sen, taču tīri vizuāli un muzikāli šķitis, ka tai kaut kā pietrūkst. "Ērģeles! Raugoties uz vietu, kur uz skatuves citkārt atrodas ērģeles, šķita, ka tur ir tāds kā caurums... Un tad viens ļoti uzņēmīgs, biznesā veiksmīgs kungs, vārdā Ginters Vēbers, bija tas, kurš pilsētas mēram ierosināja uzbūvēt ērģeles, apņemoties to būvniecību sponsorēt no saviem līdzekļiem. Vīrs un vārds! Ērģeles tika atklātas tieši Vēbera kunga 70. dzimšanas dienā, 12. jūlijā."

Ērģeles būvējis Filips Klaiss - tas pats, kurš būvējis Elbas filharmonijas ērģeles un daudzas citas visā pasaulē. "Atšķirībā no Elbas filharmonijas ērģelēm, šeit tas fascinējošais bija tas, ka pati drīkstēju un man bija pat ieteicams piedalīties ērģeļu radīšanas procesā," sajūsmu neslēpj Iveta.

"Bija zināms, ka jābūt 70 reģistriem - tā vēlējās septiņdesmitgadīgais Vēbera kungs, taču pārējais bija mana brīva izvēle."

12. jūlijā ar svinīgu koncertu ērģeles tika inaugurētas. "Koncerts raisīja ļoti lielu interesi medijos vēl pirms tika izziņots. Jo tauta runāja! Koncerts tika ātri izpārdots, tam sekoja papildkoncerts 13. jūlijā. Arī tas tika ātri izpārdots, tāpēc 11. jūlijā tika pielikts vēl trešais papildkoncerts - 13. jūlija vakarā. Un arī tas tika izpārdots. Divās dienās nospēlējām trīs skaistus koncertus - tas nebija vienkārši.

Foto: wir-sind-mueritzer.de

Šis notikums visiem ilgi paliks atmiņā - ne tikai tāpēc, ka trīskārt to nospēlējām, bet arī tāpēc, ka Noibrandenburga nav tik liela kā Parīze, Losandželosa, Berlīne vai Maskava - cilvēki šeit tik ļoti bija gaidījuši ērģeles, tāpēc visu notiekošo uztvēra tik personīgi, bija tik nepiepildāmi!

Skatoties ziņu raidījumus, ērģeļu atklāšana bija svētki visā pilsētā!

Arī Noibrandenburgas filharmonijas orķestris ir ļoti priecīgs, ka tam ir liels kaimiņš, ar ko jāprot sadzīvot. Jo līdz tam orķestris bija vienīgais saimnieks šajā skaistajā baznīcā."

Iveta arī atzīst, ka šis ir vēl viens no tiem instrumentiem, uz kura var nospēlēt visu laiku un stilu mūziku.

Šobrīd Noibrandenburgas baznīcā reizi nedēļā notiek  bezmaksas ērģeļu koncerts un jau sarīkots neliels ērģelnieku konkurss, interese ir milzīga. "Visi trīs koncerti notika Mēklenburgas-Priekšpomerānijas festivāla ietvaros - šis festivāls ļoti atbalsta ērģeles, iekļauj un iekļaus ērģeļkoncertus savās programmās. Nākamgad abi kopā ar čellistu Danielu Milleru-Šotu atklāsim šo festivālu, un koncertā skanēs arī Pētera Vaska "Vakara mūzika". Liels prieks, ka ērģeļu pasaule kļūst bagātāka ar katru jaunu instrumentu!"

Tāpat mūsu ērģelniece ir ļoti priecīga par sastapšanos ar igauņu diriģenti Anu Tali. "2005. gadā muzicējām kopā ar Kremerata Baltica Lokenhauzas festivālā. Tagad biju pārsteigta par Noibrandenburgas filharmoniķu kvalitāt!

Šobrīd plānoju nākamos koncertus. To, kā šīs ērģeles dzīvos nākotnē, ir arī viens no maniem uzdevumiem - esmu aicināta piedalīties koncertu plānošanā ar savām idejām un vēlmēm.

Ceru, ka arī Latvijas ērģelnieki varēs atbraukt ne tikai uz Noibrandenburgu, bet arī Elbas filharmoniju - darīšu visu, kas manos spēkos!"