Ar šo "Benefici" dzimšanas dienā sveicam Romualdu Kalsonu, šoreiz īpaši uzsverot viņa daudzpusīgās personības mazāk akcentētās šķautnes - interpreta, pianista un diriģenta talantu.

Cienījamais mūziķis ir ne tikai izcils komponists un instrumentācijas meistars. Latvijas Radio fondos rodamie ieraksti apliecina, cik virtuozs un profesionāli nevainojams viņš bijis kā solo pianists un kameransambļu dalībnieks. Īpaši jau kopā ar dzīvesbiedri - dziedātāju Irēnu Kalsoni, kā arī ar citiem mūziķiem viņš kā koncertmeistars bieži vien uzstājies Rīgā, daudzviet Latvijā un ārzemēs. Par šī instrumenta perfektu pārvaldījumu un izpratni pirmkārt liecina viņa faktūrā, tehnikā un mūzikas valodā bagātīgā klaviermūzika un vokālo ciklu pavadījumi, un, otrkārt, viņa paša priekšnesumi.

Pagājušā gadsimta 60.–80. gados viņš kā diriģents bieži uzstājās kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, toreizējo LPSR Valsts radio un televīzijas, vēlāk Valsts simfonisko orķestri, kā arī ar citiem orķestriem, un veica obligātos ierakstus kopā ar Latvijas Radio dziesmu ansambli. Ja kā pianists Romualds Kalsons galvenokārt atskaņoja savas kompozīcijas, tad diriģenta ampluā viņš interpretēja arī citu komponistu- galvenokārt latviešu klasiķu un savu laikabiedru mūziku. Kāpēc sākās un kā raisījās šī mūziķa darbības šķautne, dzirdēsim nelielā epizodē no pagājušajā gadā notikušās sarunas, kad pie meistara viesojās Ilga Auguste.