"Katram šajā dzīvē jādara tas, kas jādara. Un jādzied tas, kas jādzied, kā sacīja mana skolotāja Irina Gavrilovici no Vīnes,” saka tenors Andris Lapiņš, kuru skatītāji un klausītāji iemīļojuši kā spilgtu komisko un raksturlomu atveidotāju. Leģendāra ir viņa dziedātā Ragana Engelberta Humperdinka operā "Ansītis un Grietiņa”. Operstudijas "Figaro” iestudējumā tā jau dziedāta vairāk nekā 60 reižu…

"Daru to, kas man patīk, un to, kas, ceru, man izdodas. Varu tikai piekrist Uldim Dumpim, kurš reiz teica, ka būt uz skatuves – tā ir sava veida atkarība,” atzīst "Benefices" galvenais varonis. Andris ir Latvijas Nacionālās operas un baleta mākslinieks. Allaž enerģisks, možs un dzīvīguma pārpilns.

Dziedātāja radošais ceļš bijis līkumains: no klarnetes līdz smagajam rokam, līdz sekojis pagrieziens uz dziedāšanu. "Paldies vecākiem, kuri mani sešu gadu vecumā palaida mūzikas skolā. Mediņskolā mācījos kopā ar daudziem šodien zināmiem cilvēkiem.”

Taču padsmit gados Andris saslimis ar roku - Deep Purple, Led Zeppelin: "Gribējās pamēģināt spēlēt tāpat kā viņi - toreiz jau nebija muzikālās "Fabrikas"… Līdz beidzot - notika atgriešanās tur, kur man bija jābūt..."

Andris Lapiņš siltus vārdus velta saviem pedagogiem - gan Margaritai Gruzdevai, kura stingri noteikusi - "Andri, tev jāmācās!", gan Bruno Eglem, gan Viesturam Gailim. Darbošanās viņa vadītajā jauniešu operstudijā "Figaro" Andrim Lapiņam sniegusi pamatīgu rūdījumu.

"Esmu pats sev kritiķis... Ja pieaugušais lišķēs, bērni ir patiesi. Cīpu "Putnu operā” esmu dziedājis vairāk nekā 50 reižu. Mazu bērnu nevedīsi uz Vāgneru – var rasties trauma. Bet redzot brīnišķīgo "Putnu operu” - cita lieta! Absolūts pasaules līmenis!"

Vēl sarunā par nodziedātajām lomām (tās Andra kontā ir vairāk nekā 40!) un arī sapņiem, par dziedāšanu Latvijā un uz pasaules skatuvēm un arī par to, kā sevi uzturēt teicamā formā. Viņš spēlē badmintonu, trenējas un piedalās amatieru čempionātos.

"Bērnībā trenējos dažādos sporta veidos, un arī šobrīd brīvajā laikā man ļoti patīk fiziskā kultūra un sports. Tiec iemests citā dzīves ritmā! No rudens sākot, gandrīz katru brīvdienu piedalos Latvijas amatieru čempionātos. Daudzi mūziķi taču spēlē hokeju, futbolu - tas ir tikai normāli. Sevi jātur formā!"

Vizītkarte

Andris Lapiņš studējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā prof. Bruno Egles klasē. Ieguvis bakalaura grādu operdziedāšanā, koncertdziedāšanā un mūzikas pedagoģijā. Regulāri konsultējas pie vokālajiem pedagogiem Latvijā un ārzemēs: Irinas Gavrilovici (Austrija) un Paolo di Napoli (Itālija).

Strādā Latvijas Nacionālajā operā un baletā, kā arī piedalās operešu un lielo mūzikas formu iestudējumos Latvijā un ārvalstīs. 2006.gada martā piedalījies The European Opera Centre (Liverpūle, Lielbritānija) rīkotajā operdziedātāju konkursā, kur, izturot 500 dalībnieku atlasi, piedalījies Morisa Ravēla operas "Bērns un burvības" iestudējumā, ko diriģēja Lorāns Pijo. 2006.gada septembrī piedalījies Royal Liverpool Philharmonic un European Opera Centre operu speciāliestudējumos Dmitrijam Šostakovičam - 100 diriģenta Vasilija Petrenko vadībā. Divas lomas: Rotšilds ( Fleišmans "Rotšilda vijole") un Krugels (Šostakovičs "Spēlmaņi") iedziedājis Anglijas studijas Avio Record ierakstītajā CD, kas tapa par godu D.Šostakoviča simtgadei.

Piedalījies H. Berlioza Rekviēma, Dž. Rosīni Stabat mater, K. Orfa Carmina Burana un E. Loida-Vēbera Rekviēma atskaņojumos.

Piedalījies LNO viesizrādēs 2007.gada janvārī D.Šostakoviča operas "Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta" izrādē Sicīlijā, Katānijas Masimo Bellīni operteātrī. 2007.gada oktobrī Andris Lapiņš kopā ar LNO trupu debitēja uz Maskavas Lielā teātra skatuves, kur divas reizes dziedāja Noplukušā zemnieķeļa lomu D. Šostakoviča operā "Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta" un Remendado lomu Ž. Bizē operā "Karmena".

Kā solists kopā ar LNO trupu dziedājis Dalhallas operfestivālā Zviedrijā, Honkongas mūzikas festivālā, Taivanā, Arle operas festivālā (Francija), Tartu un Pērnavā (Igaunija) un citur. Kā viesmākslinieks dziedājis Kauņas, Viļnas filharmonijās, Viļņas Kongresu namā (pēc diriģentu J.Domarkas un G.Rinkeviča uzaicinājuma), Diseldorfas operā, Liverpūles teātrī, Liverpūles Karaliskajā filharmonijā (Anglija) un citur. 

Mākslinieka repertuārā ir vairāk nekā 40 lomas operās, operetēs un mūziklos.