Šo dienu "Klasika" vada "Lielās mūzikas balvas 2016" pasniegšanas ceremonijas zīmē.

Plkst. 19:00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās operas sekosim ceremonijas tiešraidei, bet jau šobrīd Inga Saksone, Orests Silabriedis, Ināra Jakubone un Andris Dzenītis izskata nominantu sarakstu, pamato savas simpātijas, diskutē par žūrijas darba principiem un laureātu izvēles vadlīnijām, kā arī par izvēlētajām kategorijām un muzikālajām tendencēm.

Būtiski atzīmēt, ka Ināra, Andris un Orests savulaik strādājuši LMB žūrijā un atzīst, ka darba apjoms patiešām bijis milzīgs. "Katrs žūrijas sastāvs izvirza paši savus spēles noteikumus," atzīst Orests.

Savukārt Ināra Jakubone neslēpj: "Šis gads man bija "normālas klausītājas" gads, kas vienlaikus nozīmējis arī mazāku klausīšanās pieredzi vismaz par 75% procentiem. Piekrītot piedalīties žūrijā, tu paraksties uz pamatīgu koncertslodzi, kas dažbrīd arī neatbilst tavai personīgajai interesei, bet žūrijas locekļi, protams, vienmēr ir godprātīgi. "Klausītājs vienkāršais" var justies omulīgi, iet uz koncertiem, kurus grib dzirdēt.

Nominantu saraksts man šogad ir atklājums - uztveru to kā bākugunis tam, ko es nedzirdēju pērn, un ko šogad noteikti klausīšos.

Par to esmu pateicīga žūrijas pārstāvjiem, ka viņi to visu ir pamanījuši, izvērtējuši un signalizē, ka tā ir laba lieta."

Orests prāto, ka daudziem nepatīk, ka tiek izvirzīts 21 nominants. Daudziem no viņiem jāuzstājas ceremonijas koncertā, vēl nezinot, vai pats maz būs laureāts. "Taču labā vēsts ir tā, ka ar 21 nominantu tiek parādīts, kurā virzienā skatīties. Tiek iezīmēts klasiskās mūzikas dzīves loks, kas tad īsti labs noticis aizvadītā gada laikā."

Ināra Jakubone atminas: "Bija jaunās tūkstošgades sākums, un tieši tolaik biju žūrijā, kad tika ieviesta nomināciju un kategoriju sistēma - biju laimīga! Jo tad, kad tika nosaukti tikai 7-8 vārdi, radās jautājums, kāpēc tieši viņi.

Man prieks par kvantitāti un arī par to, ka šī brīža vērtējuma sistēmā paveras iespējas tiem, kuriem ir sarežģītas atšķirības ar "angažētību". Proti, ja ir virkne lielo, valsts subsidēto kolektīvu, tad, piemēram, kamermūzikā nav nevienas stabili finansētas, pastāvīgi strādājošas kamermūzikas vienības. Visi ir tikai projektu ansambļi. Ja nebūtu plašā vērtēšanas spektra, aiz lielo kolektīvu lieliskās, fantastiskās ēnas mēs viņus - tos, kas muzicē kameransambļos, neredzētu."

Tikām Andris Dzenītis uzsver: "Nav jau tik svarīgi, kas saņem balvu, bet tas, ka vienā kategorijā parādās trīs nominanti. Ar laiku jau aizmirstas, kurš īsti saņēmis balvu, tāpēc ir labi, ja visi parādās bez savstarpējas nevajadzīgas konkurences.

Tā arī izvairāmies no pazemojošās situācijas, ka balvas ir vieniem un tiem pašiem. Tagad ir izcilais variants - apskatīt, kas vispār notiek apkārt, sajusties pagodinātam un priecīgam par nomināciju. Balvas saņemšana ir mazs stresa brīdis, par ko, protams, ir liels prieks, bet...

Man ļoti patīk, ka visās kategorijās spektrs kļūst aizvien plašāks un "abonementa jautājums" kļūst aizvien mazāk aktuāls."

Inga Saksone arī atzīmē, ka "lielo ēnu" - VAK "Latvija", Sinfonietta Rīga, Liepājas Simfoniskais orķestris - šogad, starp citu, nominantu vidū nemaz nav.

Sarunas gaitā eksperti diskutē par nominantiem, atklājot savas simpātijas.

Intrigai lai noder fakts, ka, piemēram, kategorijā "Gada uzvedums" Orests un Andris balso par "Faustu", bet Inga un Ināra par "Iemūrētajiem"...

Runājot par kategoriju "Mūža ieguldījums", ar vērtīgu atziņu klajā nāk Andris Dzenītis: "Manuprāt, beidzot būtu jārada latviešu mūzikas Slavas zāle, jo ir tik ļoti daudz gados esošu lielu personību, kuras nezina, vai pienāks viņu kārta tikt nominētām Lielajai mūzikas balvai...

Mani kā latvieti, kā mūziķi nodarbina arī mūsu īsā vēsturiskā atmiņa. Mums ir nelāga tendence ļoti ātri aizmirst savus varoņos - mūziku, izpildītājus. Ir sācies tāds amerikānisms - ja tu neesi šodien, tad rīt tevis nebūs. Visu laiku sevi jāpierāda, jāeksponē.

Piemēram, 90. gados Pēteris Vasks un Pēteris Plakidis bija līdzvērtīgi komponisti. Bet, ja pagājušajā gadā bija neskaitāmi Vaska 70. jubilejas koncerti, tad šobrīd, kad Plakidis atzīmē tādu pašu jubileju, netiek rīkots neviens viņa autorkoncerts. Līdzīgi pērn bija ar Romualdu Kalsonu. Skumji paliek."

Visbeidzot: jau ceturto gadu pēc kārtas "Klasika" ikvienu tika aicinājusi piedalīties Lielās mūzikas balvas (LMB) "totalizatorā" – aizraujošā prognožu spēlē, kurā ikviens varēja prognozēt Lielās mūzikas balvas favorītus. "Totalizatora" uzvarētāji tiks izlozēti un paziņoti šovakar, tiešraides laikā.