"Manā mūziķa mūžā bijusi vesela sakritību rinda, kas nesaprotamu iemeslu dēļ veidojusies tā, lai galu galā es kļūtu komponists. Skaņu režisora darbs Latvijas Radio bija viens no soļiem," saka komponists Romualds Kalsons, kurš 7. septembrī svin 80. dzimšanas dienu.

"Klasikas" ēterā to atzīmējam ar Meistaram veltīto "Benefici", kurā Ilga Auguste komponistu izvaicā gan par bērnības sapņiem un jaunības ambīcijām, gan studiju laiku pie Leonīda Vīgnera un Jāzepa Lindberga, gan Radio skaņu režisora gaitām, komponēšanu un arī šodienu paša būvētajā ģimenes mājā Garciemā…

Romualds Kalsons ir ne tikai ražīgs ļoti kolorītu skaņdarbu autors, lielisks instrumentētājs, Radio toņmeistars ar 16 gadu pieredzi, asu dzirdi un delikātu takta izjūtu, bet arī diriģents, pianists un daudzu šodien ļoti spilgtu jaunākas paaudzes komponistu skolotājs, kurš tiekoties neslēpj prieku par paša izloloto Alvilu Altmani un Kristapu Pētersonu, Santu Ratnieci, Sabīni Ķezberi, Jutu Bērziņu un vairākiem citiem talantīgiem kompozīcijas un instrumentācijas kādreizējiem mācekļiem.

"Klasikas" apciemojums šajās mājās ir gaidīts. Glāzēs tiek ieliets sarkanvīns, saskandinām ar jubilāru, un visupirms uzdzirkstī ar Radio laiku saistītas atmiņas... Un ne jau tikai par darbu - arī to, ciki aizrautīgi te savulaik ticis spēlēts novuss!

Taču viss sācies ar... dziesmiņu "Kur tu teci, gailīti manu", kuru mazajam Romualdam uz akordeona ierādījis tēvs. "Pabeidzu pamatskolu kā teicamnieks - skolotāji ieteica iet mācīties uz tehnisko skolu. Tobrīd jau biju Rīgas puika, pārcēlies no Jelgavas. Un arī tur bija sakritība - kāpēc mūs neizveda uz Sibīriju, jo tēvs bija Jelgavas vaskadrānas fabrikas īpašnieks... Liktenis!

Vecākiem teicu, ka gribu iet uz mūzikas skolu. Biju mācījies akordeonu, spēlēju klavieres, gāju uz Pionieru pili, bija liela interese par mūziku. Vienlaikus gribēju būt gan komponists, gan šoferis - labs salikums, vai ne?

Paldies Dievam, vecāki piekrita, un turpināju mācības mūzikas skolā. Iestājos Mediņskolā, kur gan netiku kompozīcijas klasē, toties mani paņēma kordiriģentos. Un - atkal sakritība: piedāvāja man nopirkt vijoli - tā nu piecus gadus mācījos arī vijolspēli, bet ne jau lai kļūtu vijolnieks - Jāzepa Mediņa vidusskolā to paralēli mācījos kordiriģentu fakultātei, lai izprastu, cik ērti rakstīt stīginstrumentu partitūras..."

Jubilārs šodien jūtas gandarīts: izaudzinātas divas jaukas meitas, aug divi mazdēli, un no rīdzinieka viņš kļuvis par Garciema iemītnieku. Diemžēl jubilāra dzīvesbiedre, dziedātāja Irēna Kalsone pirms kāda laika devusies mūžībā. "Mēs saderējām kopā," teic komponists. Kaut acu gaisma vairs nav tik spoža, lai īstenotu daudzās radošās idejas, viņš nesūdzas, jo darba pietiek. Prieks arī, ka savulaik izdevies piepildīt dzīvesbiedres grandiozo uzdevumu - uzbūvēt māju: "Stiepām ķieģeļus, maisījām betonu, jā, bija sarežģīti, bet - tagad ir tik brīnišķīgi te satikties ar meitām..."

Mīļi sveicieni komponistam no visiem, kuri viņa mūziku dzied, spēlē, klausās un ciena! Veselību un dzīvesprieku skaņradim vēl arī programma "Klasika"!

Romualda Kalsona "Benefices" laikā skan:

* Taktis no Vijolkoncerta. 2006. gada ieskaņojumā - Baiba Skride, Liepājas Simfoniskais orķestris un diriģents Imants Resnis.
* Fragments no Romualda Kalsona simfoniskās miniatūras "Aktuāla epizode". 2010. gada ierakstā LNSO diriģē Karels Marks Šišons.
* Edgars Zveja Romualda Kalsona 60. gados komponētajā dziesmiņā "Ai, dakterīt". Pats autors šeit pie Radio skaņu režijas pults.
* Fragments no Romualda Kalsona simfoniskās epizodes "Pirms aiziešanas" pēc turku dzejnieka Nāzima Hikmeta motīviem. 1968. gada ieskaņojumā LNSO diriģē Leonīds Vīgners.
* 1964. ieskaņojumā – Romualda Kalsona Svīta flautai un klavierēm. Flautas partiju atskaņo Alberts Racbaums, pie klavierēm – Romualds Kalsons.
* Taktis no Romualda Kalsona Klarnetes koncerta ar Ģirta Pāžes solo 1984. gada ieskaņojumā. Latvijas Filharmonijas kamerorķestri diriģē Tovijs Lifšics.
* Ilzes ārijā no Romualda Kalsona operas "Pazudušais dēls" - Inga Kalna, LNSO, Aleksandrs Viļumanis (2005)
* "Ātrā palīdzība" no Romualda Kalsona "Bērnu ainām" (Antra un Normunds Vīksnes)