35. dzimšanas dienā sveicam dziedātāju Elīnu Šimkus - saruna ar jubilāri rit par senču saknēm, skolotājiem, mācīšanos, senās mūzikas pasauli. Klausāmies arī apsveikumus dzimšanas dienā un Elīnas balss ierakstus.

Bet sarunu sākam ar senās mūzikas dziedāšanu Šveicē kopā ar ansambli Fantasia Ficta. "Interesanti bija pirmoreiz mūžā atskaņot tik senu mūziku,"  stāsta Elīna. "Klausītājiem Latvijā lielākoties asociējos ar baroka mūziku, zem tās tiecoties apzīmēt ap 500 gadu ilgu laikmetu, kas nebūt nav korekti... Pirmoreiz mūžā bija iespēja uzstāties ar renesanses mūzikas ansambli, turklāt pati varēju izvēlēties un atrast programmu - vairāk nekā stundu garajā koncertā aptvērām komponistus mo 13. un 14. gadsimta līdz pat 17. un 18. gadsimtam. Šī mūzika ir maz un reti atskaņota, un ceru, ka nākamā gada Senās mūzikas festivālā man izdosies iepazīstināt Latvijas publiku ar šo programmu."

Par dzimtas saknēm Elīna varētu runāt stundām - viņa ir savas ģimenes un dzimtas patriote. "Mani patiešām interesē izziņas process, kas saistīts ar radurakstu pētīšanu! Vienmēr esmu uzsvērusi, ka esmu Sēlijas meita, esmu dzimusi Neretā. Cik vien ilgi tur pastāvējusi Baznīcas grāmata, tik ilgi var atrast informāciju par manu dzimtu. Visi bijuši neretieši. Viņi visi tur ir kristīti, pierakstīti un izvadīti. No tēva puses - īsti āraiši un sēļi, mans meitas uzvārds ir Zālīte. No mammas puses gan asinis vairāk sajauktas. Man šis jautājums ļoti patīk, par to varēt ilgi runāt. Mana vecvecmamma bija dzimusi 1908. gadā - viņas stāsti bija fascinējoši, kā bēnrs sajutu, ka esmu ar veca un vieda cilvēka skatījumu uz visām lietām."

Māris Kupčs: "Mūsu neizmirstamā Elīna, audz liela - kur nu vēl lielāka! - un vairāk neko nedrīkstu teikt... Mēs visi ļoti gaidām nākamo pavasari!"

Agnese Egliņa: "Ir vienēr jauki redzēt laimīgu, smaidīgu, starojošu cilvēku, un tāda mūsu mīļā Elīna arī ir. Ir tiešām patīkami būt kopā ar viņu - viņa ļoti iedvesmo! Vēlos sveicināt arī viņas vecākus - Edīti un Juri, kuri arī ir jauki, sirsnīgi, humorpilni, vienmēr viesmīlīgi uzņem savās mājās Neretā. Elīn, novēlu tev būt laimīgai kopā ar cilvēkiem, kuri dara tevi laimīgu, būt uz skatuves un priecēt savus klausītājus. Lai skan!"

Cik liela mērā senās mūzikas studiju teorija nostiprinājusi praksi un arī to apgāzusi? "Vienmēr ļoti izbaudu un priecājos par katru brīdi, kad spēju nofiksēt  - jā, šoreiz man tas izdevās. Katrs brīdis, ko kāds speciālists paslavē, sagādā daudz pieka. Arī teorija apgāzusi daudz - sākot ar to, kas vispār ir senā mūzika. (..) Izskan jautājumi, kā, piemēram, varam zināt par ielu muzicēšanu viduslaikos? Jo tā netika pierakstīta - tā bija zemākais līmenis, baznīca bija stingri pret to, kā izskatījās ielu dejošana. Bet mūsdienu pētījumi rāda, ka pat baznīca, kas to nosodīja, to visu ir konkreti pierakstījusi."