Ar īpašu "Benefici" šodien 55. dzimšanas dienā sveicam Normundu Vaici - diriģentu ar plašu darbības spektru.

Kā diriģents Normunds Vaicis sācis veidoties un augt Emīla Dārziņa mūzikas skolas, pēc tam Mūzikas akadēmijas kordiriģēšanas nodaļā, vēlāk akadēmijā turpinājis mācības simfoniskā orķestra diriģēšanas nodaļā pie Vasilija Sinaiska un operas diriģēšanas klasē pie Riharda Glāzupa. Pēc tam profesionalitāti slīpējis Sanktpēterburgas konservatorijā pie Iļjas Musina, kā arī pie Jurija Simonova Ungārijā, kur 1998.gadā saņēmis Ziemeļungārijas simfoniskā orķestra balvu The Favourite Conductor (Mīļākais diriģents).

Vēl būdams Mūzikas akadēmijas students, Normunds Vaicis 1990. gadā debitējis Latvijas Nacionālajā operā ar Džuzepes Verdi "Otello". Šobrīd viņš ir viens no pieredzes bagātākajiem mūsu operas diriģentiem, kura repertuārā ir vairāk kā 20 operu, to vidū ir vēl citas Verdi operas - "Traviata", "Rigoleto", "Nabuko", arī Bellīni "Norma", Rosīni "Seviļas bārddzinis", kurai 2001. gada martā viņš bija jaunuzveduma muzikālais vadītājs, tāpat Leonkavallo opera "Pajaci" un Maskanji "Zemnieka gods", Pučīni operas "Māsa Andželika", Madama Butterfly, Bizē "Karmena", Vāgnera opera "Klīstošais holandietis", arī Rubinšteina "Dēmons".

Normundam Vaicim bijusi sadarbība ar dažādiem Latvijas orķestriem - viņš koncertējis kopā ar Filharmonijas kamerorķestri, sešus gadus vadījis Emīla Dārziņa speciālās mūzikas skolas simfonisko orķestri, uzstājies kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri, un kopš 2000. gada ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģents. Kopā ar šīm mūziķu vienībām atskaņojis ne tikai Rietumeiropas un krievu klasiķu skaņdarbus, bet diriģējis daudzu Latvijas komponistu opusus, arī jaundarbu pirmatskaņojumus.

Diriģenta darbības amplitūda ir plaša, raiba un kontrastaina. Viņš vada operu un operešu izrādes, simfoniskās mūzikas vakarus, dažādas svētku, jubilejas un gala programmas, muzikālas akcijas, kurās iekļautā mūzika aptver dažādus gadsimtus un dažādus stilus. Vēl 16. novembrī Normunds Vaiča vadībā opernamā izskanēja Verdi "Rigoleto", bet 17. novembrī - koncerts par godu VEF Kultūras pils atvēršanai pēc restaurācijas.

Normunds Vaicis piedalījies dažādos festivālos, toskait Mstislava Rostropoviča Čellu festivālā Latvijā, Verdi operu festivālā Igaunijā, Dalhallas festivālā Zviedrijā, arī mūzikas festivālos Sāremā, Savonlinnā, Francijā un Spānijā, pie dažādu orķestru pultīm stājies arī Vācijā, Itālijā, Ungārijā, Polijā, Krievijā, Anglijā, Holandē, Beļģijā, pat Honkongā un Taivānā.

Normunda Vaiča diriģētie koncerti translēti Latvijas Radio un Latvijas Televīzijā, viņa vadībā ieskaņoti opermūzikas un simfoniskās mūzikas albumi.

Pārraides gaitā - komponista Artura Maskata pārdomas par Normundu Vaici, kuras 2012. gadā viņš paudis intervijā Inārai Ancānei.