Rīta intervijā Rīgas Doma mūzikas direktors, JVLMA asociētais profesors, grupas Schola Cantorum Riga dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs Guntars Prānis vēsta par simpoziju Cantus posterior, kas Rīgā notiks no 23. līdz 26. aprīlim.

"Kaut kāda mērā simpozijs ir arī dzīres un svētki, kur svinēšana notiek kaut vai tāpēc, ka sanāk kopā cilvēki, kuri kādu laiku nav tikušies un viņiem ir, par ko runāt un ir, ko svinēt," teic Guntars Prānis un atklāj, ka Cantus posterior ir sešu valstu profesionālu mūziķu un viduslaiku mūzikas pētnieku apmaiņas projekts divu gadu garumā (Rīga ir priekšpēdējā stacija, bet Grāca būs pēdējā), kura darbības ietvaros notiek koncerti, tiek lasītas lekcijas, notiek aktīva informācijas apmaiņa, dibināti jauni sadarbības kontakti un demonstrēta pieredze senās mūzikas atskaņošanas praksē. Galvenā koncertu lekciju tēma - gregoriskais korālis, agrīnā daudzbalsība un dažādas vēlīno viduslaiku mūzikas lokālās tradīcijas. 

Simpozija dalībnieki ir vokālā grupa Schola Cantorum Riga (Latvija), ansamblis San Felice (Itālija), kā arī vokālās grupas Graces & Voices (Austrija), Consortium Vocale (Norvēģija), Shola Cantorum Munchen (Vācijas) un Adiastema (Šveice). Visu ansambļu vadītāji ir arī aktīvi senās mūzikas pētnieki, kas starptautiskajā apritē labi pazīstami un izceļas gan ar pētnieciskajām aktivitātēm, gan atskaņotājmākslu - katrs no viņiem vada augsta līmeņa vokālo ansambli.

"Neraugoties uz dažādām organizatoriskām ķibelēm, tas, ka šie cilvēki būs šeit un kaut ko būtisku un jaunu pavēstīs arī Latvijai, ir brīnišķīga iespēja," tā Guntars.

"Cilvēce bieži slīgst dažādos aizspriedumos: ja Bahs, tad noteikti labs, ja tikai viņa laikabiedrs, tad diezin vai tur kaut kas būs," novērojis Guntars Prānis.

"Tieši tāpēc ir būtiski celt dienasgaismā arī mazāk zināmo un vispār nezināmo. Turklāt - ne tikai rakāties pa seniem manuskriptiem, bet aizvest tos līdz atskaņošanai un darīt zināmus klausītājiem. Noteikti būs lietas, kas modinās interesi un aizies tālāk. Vērojot kolēģus senās mūzikas jomā, esmu secinājis, ka lielākā daļa ir arī aktīvi pētnieki vai arī strādā ciešā sazobē ar pētniekiem."

Sarunas gaitā Guntars Prānis detalizēti stāsta par saviem atklājumiem viduslaiku un gregorikas interpretācijas jomā, tradīcijām un retorikas noslēpumiem. "Vienīgais veids, kā interpretēt senos dziedājumus - zināt katra vārda jēgu. Tas nav romantiskais piegājiens, kad peldi skaņu jūrā un priecājies par to, cik skaisti skan. Ja grib to godprātīgi darīt, jāizdara melnais darbs."

"Viduslaiku atskaņošanas vokālo paņēmienu jomā vienmēr būs lietas, kuras līdz galam nespēsim atklāt nekad," uzsver Guntars un atklāj, kādus koncertus Rīgas simpozija laikā varēs dzirdēt Rīgas dievnamos.

Simpozija ietvaros notiks koncerti:
- RESURREXI - piektdien, 24.aprīlī, 19:00 Rīgas Domā Schola Cantorum Riga un ērģelniece Ilze Reine,
- IN MANIBUS TUIS TEMPORA MEA - sestdien, 25. aprīlī, 19:00 Rīgas Sv.Jāņā baznīcā - vokālā grupa Graces & Voices (Grāca, Austrija)
- gregoriskas vesperes sestdien, 25.aprīlī, 17:00 Rīgas Marijas Magdalēnas baznīcā
- gregoriska mesa svētdien, 26. aprīlī, 12:00, Rīgas Domā.