Eksperimentālās mūzikas apvienība Mona de Bo klajā laidusi jaunu ierakstu "kur ir šeit?", ko dubultā vinila platē ierobežotā tirāžā izdevusi kompānija I Love You Records. Skaņu plate tiks atvērta šovakar - koncertā 11. martā Rīgas Anglikāņu Sv. Pestītāja baznīcā.

Taustāmā formātā ieraksts iznācis tikai 15 eksemplāros. "Taustāmais lielums mūsdienās ir ekskluzīva būšana," pasmaida grupas ģitārists Edgars Rubenis. "Pašā saknē esam rokmūzikas grupa - pirmo albumu, ko izdevām 2008. gadā, paši raksturojām kā psihodēlisku garāžas pankmūziku, tā bija ātra, uzsvērti ekspresīva. Roka gēns bija ļoti izteikts. Tas vēl arvien turpinās, tikai dialogus vēršam citos virzienos."

Mona De Bo kodols ir divi Edgari. Bundzinieks Eihmanis un ģitārists Rubenis. "Šobrīd noslēdzies tāds kā riņķis. Kad sākām spēlēt kopā 2006. vai 2007. gadā, bijām divatā. Pa vidu bija izvērsti sastāvi, tagad atkal darām lietas divatā."

"kur ir šeit?" ir 84 minūtes garš skaņdarbs ģitārai, harmonijam un bungām. Ieraksts Ģirta Laumaņa vadībā tapis Tilžas evaņģēliski luteriskajā baznīcā 2015. gada vasarā.

"Pirms diviem gadiem braucām pa Latvijas laukiem. Viena no vietām bija Zemgalē, lauku mājās, gandrīz siena šķūnī. Otra vieta - Tilžas luterāņu baznīcā. Lieliska akustiskā vide! Studijā jau vari skaņu visādi apstrādāt, simulēt, bet te tu aizbrauc un esi vietā, kur tā skaņa dzīvo. Un kā jau baznīcā, te bija ērģeles, pareizāk sakot, harmonijs. Sāku ar tām draudzēties, un no tā arī skaņdarbs izauga. Tas bija negaidīts brīnums, kas notika - viss saslēdzās kopā. Bet vispār - spēlējam daudzos virzienos."

Edgars stāsta, ka jau piekto gadu studē Hāgas Sonoloģijas institūtā, elektroniskās mūzikas fakultātē. "Tur fokuss ir gan uz kompozīciju, gan tehnoloģiskām lietām. Hāga man palīdzējusi iet dziļumā."

Vaicāts, kur iedomājas savu mūziku skanam, Edgars prāto: "Ja paskatāmies uz skaņdarbu kā tādu, tad viena no centrālajām idejām - garais laiks, nepārtrauktība. Kurš no formātiem mums spēj sniegt nepārtrauktību? Digitālā vide ir ideāla. Platei jāmaina puses. Skaņdarbs ilgst 84 minūtes... Vinila dubultplatē to esam sadalījuši četrās daļās, jo 20 minūšu garums ir tas, kuru cilvēks var mājās atļauties klausīties.

Tāpēc ir koncerts, uz kuru tu atnāc kā uz notikumu, atliekot ikdienu. Bet ir arī tā lieta, ka mūzikai klāt nāk krāsa, no sērijas - tu esi tas, ko tu ēd. Tu esi tas, par ko tu domā. Doma pilnībā mainās, atkarībā no mūzikas.

Nebūšu šokēts vai aizvainots, ja cilvēks uzliks manu ierakstu internetā un paralēli darīs ko citu."

Un kādam klausītājam vajadzētu šovakar iznākt no koncerta? "Ar sajūtu, ka esi ticis pie tā, kas nav ikdiena."