14. septembrī Zārbrikenes Kongresu namā ar Andra Dzenīša skaņdarba "Prelūdija. Gaisma" Vācijas pirmatskaņojumu izskanēja viens no Zārbrikenes Kaizerslauternes Vācu Radio filharmoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncertiem.

Pie diriģenta pults bija orķestra mākslinieciskais līderis un galvenais diriģents Karels Marks Šišons. Programmā līdzās Dzenīša opusam skanēja arī Ludviga van Bēthovena Devītā simfonija, kuras atskaņojumā piedalījās starptautiski pazīstami solisti un Brno Čehu filharmonijas koris.

Signes Lagzdiņas veidotajā reportāžā no Zārbrikenes uzklausām koncertā iesaistīto mūziķu viedokļus, klausītāju atsauksmes un uzzinām, ko par sadarbību ar Andri domā Latvijas klausītāju iemīļotais diriģents Karels Marks Šišons, kurš jēdzienu "jaunā mūzika" attiecina gan uz Dzenīti, gan Bēthovenu.

"Ticu Andra Dzenīša mūzikai: tā bieži iederas koncertu sākumā un, manuprāt, ir ļoti vērtīga! Turklāt konkrētais opuss lieliski sader ar Bēthovena Devīto simfoniju. Esmu diriģējis arī Andra postlūdiju "Ledus" un ceru, ka nākotnē viņš sarakstīs arī kaut ko īpaši man...  Labi pazīstu Andra stilu, turklāt sadarboties ar komponistu ir ļoti patīkami - viņš pasaka tikai nedaudz, un tas liecina par komunikācijas kvalitāti. Tas nav kompliments man, bet gan rādītājs, ka spēju ar šo mūziku identificēties," uzsver diriģents un stāsta, ka šim koncertam sekos vairāki atskaņojumi - visupirms Amsterdamā, bet pēcāk Beļģijā.

Jāatgādina, ka Andra Dzenīša opuss "Prelūdija. Gaisma" pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja 2011. gada 18. maijā Lielajā ģildē Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sezonas noslēguma koncertā, pie diriģenta pults stājoties Karelam Markam Šišonam. Šobrīd jau zināms arī nākamais šī darba atskaņojums: 2015. gada 25. aprīlī Amsterdamas Concertgebouw zālē Šišona vadībā to atskaņos Nīderlandes filharmoniskais orķestris.

Diriģents labprāt stāsta, kādas atšķirības raksturīgas Latvijas un Vācijas orķestriem un citstarp slavē arī Valsts akadēmisko kori "Latvija", pēc kura esot ļoti noilgojies: "Ja man jāizvēlas, ar kuru kori sadarboties, tad mana izvēle ir nemaldīga - tas ir koris "Latvija". Ja esi braucis ar Ferrari, tad vairs negribas sēsties fiatiņā..."

Intervijā Signei Lagzdiņai diriģents atklāj gan savas atmiņas par Rīgu un šībrīža sajūtas, uzsākot jaunu darba cēlienu, gan arī nākotnes radošos plānus - vērienīgo turneju uz Koreju. Tāpat ieskicē savu darbīgo ikdienu un stāsta, kā apvienot dzīvi Spānijā, kur mīt viņa ģimene, ar daudzajiem koncertbraucieniem.

"Izmantojot iespēju, vēlos pasveicināt burvīgo publiku Rīgā, kuras man pietrūkst un kuru vienmēr esmu mīlējis: tai vienmēr būs īpaša vieta manā dzīvē un sirdī," teic maestro Šišons.

Vaicāts, vai nākotnes plāni ietver arī koncertprojektus Latvijā, diriģents pagaidām atbild noraidoši: "Esmu jaunā dzīves posmā cituviet. Kad atstāju Latviju, visvairāk cieta klausītāji, kuri ne pie kā nebija vainīgi... Institūcijām jāspēj sadarboties, savukārt kolektīva vadītājam jābūt pietiekoši drosmīgam... Ir ļoti svarīgi pieņemt lēmumu, pat ja tas ir skumjš. Mana darba pamatā nav dziļa filozofija; tas ir vienkārši pamatīgs darbs un attiecīgs rezultāts. Apzinos, ka neesmu nekāds izredzētais, bet daru savu darbu godīgi un ar atdevi..."

Atbildot uz komplimentu, ka daudzi klausītāji Latvijā par Karelu Marku Šišonu domā kā par vienu no savējiem, maestro jūtas saviļņots: "Savā ziņā patiesi esmu latvietis. Mana sieva ir latviete, un arī bērniem ir dubultā pilsonība. Ar to ļoti lepojos!"

Tāpat reportāžā uzklausām arī klausītāju viedokļus: daudzi no publikas koncertzālē meklējuši, vai nav nopērkams Andra Dzenīša mūzikas albums. Klausoties Andra opusu, sajūtas bijušas kā pasakā... Arī mūziķi apgalvo, ka emocionālu piepildījumu sagādājuši abu skaņdarbu atskaņojums.

Ko par Andra Dzenīša darba atskaņojumu rakstījusi Vācijas prese, kā koncertā juties pats Andris un vai drīzumā varēsim sagaidīt arī viņa mūzikas pirmo albumu, klausieties raidījumā!