Angļu rags. Skaņdarba pieteikumā vai atteikumā izdzirdot vārdu savienojumu angļu rags, iespējams, daudzi no mums lauzījuši galvu, kāds sakars mūzikas instrumentam ar angļiem un ragiem…

Izrādās, saistība ir visnotaļ nejauša, jo šis koka pūšaminstruments, kas radniecīgs obojai, radies 18. gadsimta sākumā Itālijā, kur bijis pazīstams ar nosaukumu medību oboja jeb oboe da caccia. Drīz tas izplatījies arī vāciski un franciski runājošajās valstīs, kur laika gaitā piedzīvojis konstrukcijas pilnveidi.

Par oboju nedaudz lielākajam instrumentam ir bumbierveida piltuves forma, zemāks, kuplāks un maigāks skanējums, kā arī ieliektas formas piemutnis, kas, visticamāk, izrādījies par cēloni dīvainajam nosaukumam.

Franču valodā vārds “ieliekts” skan līdzīgi vārdam ‘angļu’, proti ongl [l’angl un l’angle], tādēļ pārpratuma dēļ laika gaitā izplatījies nosaukums cor anglais jeb angļu rags, kaut arī instrumenta izcelsmei ar Angliju nav nekāda sakara.

Lai gan savulaik angļu ragu izmantoja salīdzinoši retāk nekā citus obojas paveidus, izcilu mākslinieku spēle reizēm iedvesmoja arī laikmeta dižgarus. Piemēram Filipam Taimeram mēs varam būt pateicīgi par Ludviga van Bēthovena trio divām obojām un angļu ragam Domažorā.

Arvien biežāk angļu rags sastopams 19. gadsimta romantiķu mūzikā, kur instrumenta aizplīvuroto un reizē piesātināto tembru asociēja ar pastorālām ainām, kā arī skumjām un nostaļģijas noskaņām.

Plašus angļu raga solo dzirdam Hektora Berlioza “Fantastiskajā simfonijā", Antonīna Dvoržāka Devītajā simfonijā “No Jaunās pasaules”, savukārt Žana Sibeliusa opusā “Tuonelas gulbis” komponists ar angļu ragu attēlo vientulīga gulbja balsi, kam fonā skan orķestris.

20. gadsimta mūzikā līdztekus stabilai lomai simfoniskajā un opermūzikā, angļu rags ieinteresē skaņražus ar savām solo instrumenta iespējām. Par nozīmīgākajiem kamermūzikas darbiem angļu ragam uzskata Paula Hindemita sonāti un jaunās sarežģītības piekritēja Eliota Kārtera pastorāli. Arī latviešu mūzikā instruments nav ticis atstāts novārtā, piemēram Pēteris Vasks sarakstījis Koncertu angļu ragam.