Šoreiz saruna par divām pirmizrādēm, kas faktiski ir gandrīz vai vienizrādes un ko apvieno tas, ka abām idejas autors un režisors ir Uģis Brikmanis (1956–2018). No abām palikušas pavājas un fragmentāras atmiņas, kaut abi iestudējumi pelnījuši mūsu uzmanību.

Viena ir multimediālā izrāde “kkk.gretchen.riga.lv” – pirmizrāde 1999. gada 19. novembrī tāgada Eiropas kultūras galvaspilsētā Veimārā, izrādes arī Hamburgā, Latvijas Radio studijā (pirms tam) un Jaunajā Rīgas teātrī (pēc tam). Izrādes dalībnieku sarakstā ir Uģis Brikmanis (ideja, režija), Mārtiņš Brauns (mūzika), Agris Daņiļevičs (kustība), Juris Žagars (stāstnieks), Linda Ločmane (balss, vijole), Latvijas Radio kora grupa, muzikālais vadītājs Kaspars Putniņš. Tēma – simt gadu kopš Gētes “Fausta” latviskojuma, Rainis jaunībā, Grietiņas liktenis.

Otra ir multimediāla izrāde “Septiņi dziedājumi par sapni garu” – izrādīta Latvijas Nacionālajā operā 1998. gada 8. oktobrī. Mārtiņa Brauna mūzika, norvēģu teiksma Knuta Skujenieka atdzejojumā, izrādē piedalās Latvijas Radio koris Kaspara Putniņa vadībā, kāds norvēģu pianists un autors. Ir tvartā izdots ieskaņojums, kurā ar Radio kori, Mārtiņu Braunu un Kasparu Putniņu sadarbojas pianists Viktors Ritovs. Tēma – stāsts par vikingu puisi Ulavu Ostesonu, kas aizmieg un ilgā miegā nokļūst dažādās situācijās, toskait nokāpj ellē un uzkāpj debesīs.

Abos gadījumos nav viegli īsumā pateikt, par ko runa šajās izrādēs. Raidījumā mēģinām to formulēt sarunās ar komponistu Mārtiņu Braunu un diriģentu Kasparu Putniņu. 

Ja kādam klausītājam kur patvēries “Grietiņas” ieraksts vai palikušas spilgtas atmiņas par abiem nule aplūkotajiem iestudējumiem, būsiet laipni gaidīti – rakstiet, zvaniet. 90. gadu dokumentēšanu un liecinieku atmiņu uzklausīšanu ilgāk vairs nevar vilkt garumā.